Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump'ın beden dili ne anlattı?

DUYGU GÖKTÜRK GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Beden dili sözlerin ötesine geçerek kurulan bir iletişim şekli olması bakımından önem arz ediyor. Hele ki söz konusu dünya liderleri ise, kritik görüşmelerde beden diline hassasiyet göstermek gerekiyor. Çünkü beden dilinin bilinçaltının dışa vurumu olduğunu düşündüğümüzde, söylemek istemediklerimizi beden dilimizle afişe edebiliriz. Beden dilini kontrol etmenin çok zor olduğunu da hesaba kattığımızda, liderlerin işi daha da zorlaşıyor. Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın dün gerçekleştirdiği görüşmede iki liderin beden dili bize ne anlattı? Mikro Beden Dili Uzmanı Tuğba Özdenal Köksal, GZT için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump'ın beden dili analiz etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, dün oldukça kritik bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede konuşulanlar kadar konuşulmayanlar da önem taşıdı. Nelerin konuşulmadığını ise 'beden dili' bir kez daha açığa vurdu.

Görüşmede beden dili üzerinden pek çok mesaj verildi. Bu mesajları, Mikro Beden Dili Uzmanı Tuğba Özdenal Köksal, GZT okurları için analiz etti.

Mikro Beden Dili Uzmanı Tuğba Özdenal Köksal

Cumhurbaşkanı Erdoğan son derece rahat tavırlar sergiledi

Mikro Beden Dili Uzmanı Tuğba Özdenal Köksal Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son derece rahat tavırlar sergilediğini ve gülümsemeyi eksik etmediğini belirterek "Cumhurbaşkanı son derece konuya ve bulunduğu yere hakim. Yüz ve vücut hareketleri birbirini destekliyor. Bedeninin rahat konumda olması kadar yüzünde de tebessümle yaklaşması, bulunduğu ortamdaki özgüveni gösteriyor" dedi.

Cunhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın beden dili ve kıyafetlerinde tercih ettikleri renkler pek çok mesaj içeriyor.

"Trump, Erdoğan'ın rahat tavırları karşısında tedirgin"

Mikro Beden Dili Uzmanı Köksal, Trump için ise "Trump bu rahat duruş karşısında tedirgin. Yukarıdan bakmaya çalışması ve az göz iletişimi kurması ise; mesafesini ve sınırlarını belirlemeye çalıştığını gösteriyor. Ellerinin çatı şeklinde olması da Trump’ın dikkatli bir dinleyici olarak iletişime devam edeceğini ve konuşmaları önemsediğini gösteriyor" diyerek sözlerine devam etti.

Renk seçimi de en az beden dili kadar önemli

Liderlerin bunun gibi önemli görüşmelerde kıyafetlerini de özenle seçtikleri aşikar. Erdoğan'ın giyiminde siyah bir takım elbise ile buluşan mor bir kravat dikkati çekerken, Trump'ın kırmızı kravatı 'ben buradayım' diye bağırıyordu adeta...

Tuğba Özdenal Köksal iki liderin renk seçimi için "En önemli protokol renkleri siyah, beyaz ve laciverttir. Ancak Trump genellikle kırmızı rengi tercih ediyor. Bunun sebebi de Amerikan bayrağının renklerini yansıtması... Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kravatında tercih ettiği mor rengin tarihte bilinen anlamı bilgi, asalet ve zenginliktir. Mor renkli mücevherler de bu nedenle değerlidir ve işçilik anlamında en pahalı ürünlerdir. Tump'ın tercih ettiği lacivert renk ise özgüveni, daimi ve kalıcı olmayı yansıtır. Genelde gömleklerde tercih edilen beyaz renk de saflık, temizlik anlamına geliyor" diyerek renklerin de iletişimde önemli bir unsur olduğunu vurguladı.

Almanlar bu defa çok sinirlendi: Boris Johnson'dan küstah hareket
Dünya Politika

Putin ve Macron'un beden dili ne anlattı?
Dünya Politika

D DUYGU GÖKTÜRK Pirimedya

GZT Gündem kategorisinde sıcak gündem maddelerini ve son dakika gelişmelerini takip eder. Dış politikayla özel olarak ilgilenir. Merak edilen konuları uzman görüşü alarak haberleştirir. Duygu'ya duygu.gokturk@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.