Danimarka'dan şaşırtan hareketler: Sığınmacı kabul edecek

HABER MERKEZİ AA 1 DAKİKADA OKUNUR

Savaş bölgelerinden gelen yoğun göç dalgasına artık Avrupa da kayıtsız kalamıyor. Şaşırtıcı bir şekilde göçmen politikasını değiştiren Brüksel'in ardından Danimarka sığınmacı kabul etmek için BM'ye başvurdu.

Danimarka, Birleşmiş Milletler (BM) kotasından sığınmacı kabul etmek üzere Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine başvurdu.

  • Sol blok destekli Sosyal Demokrat Parti azınlık hükümeti, Danimarka'nın BM kotası çerçevesinde sığınmacı kabul etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Göçmen ve Uyum Bakanı Mattias Tesfaye, basına yaptığı açıklamada, Danimarka'nın bu yıl içinde sığınmacı alımına hazır olduğunu Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine bildirdiğini ifade etti.

Danimarka Göçmen ve Uyum Bakanı Mattias Tesfaye

Her yıl 500 sığınmacı kabul edilecek

Tesfaye, ülkenin bu yıl içinde ne kadar sığınmacı alacağının belli olmadığını ancak gelecek seneden itibaren her yıl 500 sığınmacıyı kabul edeceklerini belirtti.

Libya açıklarında göçmen faciası: 116 göçmen denizde kayboldu
Dünya Politika

Yeni hükümet sert yasaları yumuşattı

İktidarı sağ partilerden devralan Sosyal Demokratlar, önceki hükümetin çıkardığı, sığınmacıların bir adada toplanmasını öngören yasayı iptal etmiş, yabancılara yönelik sert düzenlemeleri yumuşatmaya başlamıştı.

Ne olmuştu?

Danimarka'da 5 Haziran'da yapılan genel seçimlerden sol blok zaferle çıkmış ve Sosyal Demokrat Parti azınlık hükümeti kurulmuştu.

Avrupa Birliği üyesi 14 ülke Akdeniz'de kurtarılan sığınmacılara kapılarını açacak
Dünya Politika

H HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.