Düzce'deki selden etkilenenlere destek kredisi geliyor

HABER MERKEZİ AA 1 DAKİKADA OKUNUR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Düzce'deki su baskını ve toprak kaymasından etkilenen vatandaşlara devlet desteği geliyor. Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Düzce'deki selden etkilenenler için KOBİ'lere destek kredisi verileceğini açıkladı.

Düzce'deki afetzedelerin prim borçları ertelendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 17 ve 18 Temmuz'da Düzce'de meydana gelen sel felaketinin herkesi derinden üzdüğünü dile getirerek, vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk

Akçakoca ve Cumayeri ilçelerinde aşırı yağışlar nedeniyle yaşanan sel ve heyelan felaketinde 7 vatandaşın hayatını kaybettiğini anımsatan Selçuk, "Vefat edenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum. Bizler de acılı ailelerimizi ziyaret etmek, bir nebze de olsa yaraları sarmak için buradayız. Vatandaşlarımızın üzüntülerini paylaşmak için buradayız" diye konuştu.

Düzce 'Afet Bölgesi' ilan edildi
Dünya Politika

Selçuk, devletin ilk andan itibaren tüm imkanlarıyla seferber olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

  • "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla daha önce de bakanlarımız ziyaret etti biliyorsunuz. Ekiplerimizle kurtarma çalışmalarımızdan psikososyal destek ve sosyal yardımlara kadar hep beraber buradayız. İlk yapılan hasar tespit çalışmaları neticesinde de 3 ilçeye bağlı 49 köyde, toplam 541 bina ve yapının sel ve heyelandan etkilendiği görüldü. Hasar gören yerlerin en kısa sürede onarılması için gerek kamu, kurum, kuruluşlarımızla gerekse sivil toplum kuruluşlarımızla beraber gerekeni en iyi şekilde yapmaya devam etmekteyiz. Bir yandan hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Biz de bir yandan sosyal yardım ve sosyal hizmetler konusunda Bakanlığımız personeliyle ihtiyaç analizi gerçekleştiriyor ve gereken yardımları ulaştırmaya devam ediyoruz."

Düzce'deki Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıflarına belli miktarda nakit kaynak aktardıklarını belirten Bakan Selçuk, üç ayrı ekiple psikososyal destek vermeyi sürdürdüklerini bildirdi.

"Vatandaşın yanında olmaya devam edeceğiz"

Selçuk, afetzedelerin yeme, içme ve giyim gibi ihtiyaçların karşılanmaya devam ettiğini ifade ederek, "Gerek hükümet gerekse Bakanlık olarak sonraki süreçte vatandaşlarımızın her daim yanında olmaya devam edeceğiz." dedi.

Vatandaşların prim borçlarına ilişkin açıklamalarda da bulunan Bakan Selçuk, şöyle devam etti:

  • "Devletimiz, Düzce'de kardeşlerimizin bu zor gününde hayat normale dönene kadar her daim yanında olacak. İşte bu nedenle vatandaşlarımızın 18 Ekim 2019'a kadar Sosyal Güvenlik Kurumlarımıza başvurmaları halinde, 18 Temmuz 2019 öncesine ait süresi dolmuş borçları ile Eylül 2019 sonuna kadar tahakkuk edecek borçlarını bir yıl süreyle erteleyeceğiz."

Bakan Selçuk ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Düzce'deki selden etkilenen KOBİ'lere destek kredisi verileceğini de açıkladı.

Düzce'deki felaketin yaraları sarılıyor
17 ve 18 Temmuz'da etkili olan kuvvetli sağanaktan sonra Düzce'nin Cumayeri, Gölyaka ve Akçakoca ilçelerinde Melen Çayı'nın taşması nedeniyle sel ve heyelan meydana gelmişti.
-
Aşırı yağışlar nedeniyle sele ve toprak kaymalarına teslim olan Düzce'de hayatın normale dönmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Düzce merkez ve köylerindeki afetzedelere destek için bölgede kapsamlı bir çalışma gerçekleştiren Türk Kızılay, mağdur ailelere sıcak yemek başta olmak üzere kumanya yardımında bulunuyor.

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.