Ekonomistler yanıldı: Sanayi üretimi verileri beklenenden iyi geldi

HABER MERKEZİ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Sanayi üretim rakamları açıklandı. Sanayi üretiminde mayısta yıllık bazda yüzde 2.5 düşüş, aylık bazda ise sınırlı gerileme beklentisi vardı ancak veriler beklenenden daha iyi geldi. Verilere göre sanayi üretimi mayıs ayında yüzde 1,3 arttı. Yıllık bazda ise yüzde 1,3 oranında azaldı.

TÜİK, Mayıs ayına ilişkin sanayi üretim verilerini açıkladı.

Sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 1.3 düşüş gösterdi; aylık yüzde 1.3 arttı.

Mayıs ayı sanayi üretim endeksi ve değişim oranları

Tablo beklenenden iyi

Ekonomistler, mayısta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin yıllık bazda yüzde 2,7 azalacağını, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise aylık bazda değişmeyeceğini tahmin ediyordu.

Mayıs ayı cari açık rakamları açıklandı
Gündem

  • Yıllık bazda, sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 yılı Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,8 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,1 arttı.

Aylık bazda sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 yılı Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 5,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,9 arttı.

Son düzlüğe girildi: Volkswagen fabrikası Türkiye'de açılacak mı?
Gündem

Emeklilerin zam oranları belli oldu
Gündem

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.