Erdoğan'dan Münbiç mesajı: Kararımızı uygulama aşamasındayız

HABER MASASI GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Konseyi 7. Zirvesi dolayısıyla Azerbaycan'a hareketi öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı. Erdoğan Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili "Münbiç konusunda şu anda biz kararımızı verdiğimiz gibi uygulama aşamasındayız. Terör örgütleri Münbiç'i boşaltmalı" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) 7. Zirvesi dolayısıyla Azerbaycan'a hareketi öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı.

Esad Güçlerinin Münbiç'e gireceği iddialarına yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Münbiç kararımızı uygulama aşamasındayız. ABD ile mutabakatımızda 90 gün içinde terör örgütleri Mümbiç'i boşaltacaklardı seneyi devirdik Mümbiç boşaltılmalı" açıklamasında bulundu

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Kobani'de sıkıntı olmayacağa benziyor"

  • Birçok dedikodular var. Şu an itibarıyla Kobani'de Rusya'nın da olumlu yaklaşımıyla sıkıntı olmayacağa benziyor. Münbiç konusunda ise şu anda biz kararımızı verdiğimiz gibi uygulama aşamasındayız. Amerika ile Mümbiç konusundaki karşılıklık mutabakatımız 90 gün içinde terör örgütleri Mümbiç'i boşaltacaklardı seneyi devirdik Mümbiç boşaltılmalı.

Yabancı basının manipülasyon iddiası

Her zaman bunların taktiği budur. Şu anda da yine aynı taktiği uyguluyorlar. 600'ün üzerinde havan topunun atılmış olduğu bizim topraklara bunların kör olması anlaşılır gibi değil. Gerçekleri karartmak mümkün değil. Şu anda ortada şehitlerimiz var. Bu havan topları neticesinde yaralı olanlar evlerini boşaltanlar var. Bunlar istediği kadar hedef saptırsınlar bu gerçekleri halkımız görüyor. Onlar kendi maharetlerini sergileyecekler, sahtekarlıklarını yapacaklar, biz ise doğruyu anlatmaya gayret edeceğiz. Bunlar bizi yıldırmasın.

"Terör örgütüyle savaş olmaz mücadele olur"

Bizim Kürtlerle herhangi bir bölgede savaşmak böyle bir şey yok. Terör örgütü ile savaş olmaz mücadele olur savaş ise devletler arasında olur. Ayn El Arap ve Mümbiç olayı bir taraftan devam ediyor gerek Amerika gerek Rusya ile olan görüşmeleri sürdürüyoruz. Şu anda etkisiz hale getirilenler teröristlerin sayısı 550'ye ulaştı. Bunların içerisinde 500 ölü var 26 yaralı 24 teslim olan var.''

"En büyük destek Suriyeli Kürtlerden geliyor"
Dünya Politika

Erdoğan, harekatın adındaki detayı açıkladı
Dünya Politika