Güvenli Bölge: ABD 'Güvenli Bölge'ye neden direniyor?

HABER MASASI GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

GZT'nin fenomen programı 'Güvenli Bölge' dünya gündemini yakından ilgilendiren ABD "Güvenli Bölge"ye neden direniyor? Fırat'ın doğusu için son durum ne? konusunu masaya yatırdı. Öte yandan Mete Yarar 31 Temmuz ve 1 Ağustos tarihine dikkati çekerek Türkiye-ABD ilişkilerinde önemli bir nokta olacağını belirtti.

Her hafta ilgiyle takip edilen Güvenli Bölge'nin bu bölümünde ABD "Güvenli Bölge"ye neden direniyor? konusu ele alınacak.Programda ayrıca Fırat'ın doğusu için son durum ne? konusu konuşuldu.

"Münbiç'i bilmezsek Deyrizor ve Rakka'yı anlayamayız"

Mete Yarar 'Güvenli Bölge' konusunda Münbiç'in konumuna dikkati çekti.

Yarar "ABD neden Münbiç'ten vazgeçmedi?" sorusunu şöyle cevapladı:

-Fırat doğusuna geçecek olan köprülerin bulunduğu yerler

-Bölgedeki barajların bulunduğu yerler

-Elektrik enerjisi bulunduğu yerler

-Bütün ana yolların geçtiği Lojistik merkez

"Fırat'ın doğusunda da sözler tutulmayacak"

Mete Yarar "Fırat Harekatı tarihinden bu güne 3 yıl geçti. İçinde olmamaları gereken bir yerden çıkmayıp sözünde durmayanlar. Fırat'ın doğusunda da yine sözlerini tutmayacak" dedi.

"Suriyeliler hakkında yanlış bilgiler var"

Eğitimden sağlığa birçok alanda Suriyelilerin ücretsiz yararlandığını belirten yanlış iddialarına karşılık TRT Haber'in bu konuda hazırladığı özel video izleyicilerle paylaşıldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mete Yarar,'Yüzlerce defa bu iddiaların yanlış olduğu yayınlandı. Aynı noktaya vurulmaya devam ediliyor. Yok demekten yorulan insanlar var, Var demekten yorulmayan milyonlarca insan var.' ifadelerini kullandı.


Suriyeliler ile ilgili doğru bilinen yanlışlar
Gzt'nin özel programı Güvenli Bölge'nin bu haftaki konularından biri de Suriyeliler ile ilgili ortaya atılan yanlış iddialar oldu. Eğitimden sağlığa birçok alanda Suriyelilerin ücretsiz yararlandığını belirten yanlış iddialarına karşılık TRT Haber'in bu konuda hazırladığı özel video izleyicilerle paylaşıldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mete Yarar,'Yüzlerce defa bu iddiaların yanlış olduğu yayınlandı. Aynı noktaya vurulmaya devam ediliyor. Yok demekten yorulan insanlar var, Var demekten yorulmayan milyonlarca insan var.' ifadelerini kullandı.


"PYD, DEAŞ'a petrol satıyor"

Mete Yarar, Türkiye'deki iş birlikçiler dikkat çekere kabul etmediler ama "ABD, PYD'nin DEAŞ'a petrol sattığını söyledi" şeklinde konuştu.

İsrail'de eğitim gören 40 pilot konusu

Mete Yarar bir plan var olduğuna dikkati çekerek, 'PYD bölgesinden 40 kişi İsrail'e pilotluk eğitimi için gitti. Bunlar nerede ve ne zaman kullanılacak?' Bir plan var ve bu plan kum saati gibi işliyor" açıklamalarında bulundu.

31 Temmuz ve 1 Ağustos tarihine dikkat

Yarar, "Türkiye ABD ilişkilerinin nereye gideceğini gösteren önemli bir işaret olacak.Yaptırım mı gelecek yoksa başka bir şey mi olacak açıkçası büyük bir yaptırım beklemiyorum.31 Temmuz ihmal edilmemesi gereken bir tarih olarak belki Türk-ABD ilişkilerinde köprü değişikliklerinin içinde yer alacağı önemli bir nokta olabilir" ifadelerini kullandı.

S-400'lerde ilk grup teslimat tamamlandı
Dünya Politika