Güvenli Bölge: DAEŞ 'lideri' bir kez daha öldürüldü!

HABER MASASI GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

GZT'nin sevilen programı Güvenli Bölge'de bu hafta Türkiye'nin ve dünyanın gündemine ilişkin kritik konu başlıkları konuşuluyor. "ABD ve Rusya'ya Güvenli Bölge için verilen süre doluyor!", "ABD'nin terör örgütleri ile ittifakında son perde" ve "DAEŞ 'lideri' bir kez daha öldürüldü" konularının tartışılacağı Güvenli Bölge, İsmail Halis ve Mete Yarar'ın samimi sunumuyla başladı.

DAEŞ lideri Bağdadi'nin ölümü dünya gündemine oturdu. Güvenli Bölge "DAEŞ 'lideri' bir kez daha öldürüldü" başlığını enine boyuna masaya yatırıyor. İşte anlık sorulara anlık cevaplar veren interaktif program Güvenli Bölge'de konuşulanlar:

Bağdadi gerçekten öldürüldü mü?

Mete Yarar, ABD'nin bölgeden çekilmesinin ardından istihbarat savaşlarına dikkati çekerek "Bir kanlı terör örgütünün ellerini ancak daha bir kanlı terör örgütünün havuzunda yıkatabilirsiniz. Temiz bir yerde yıkatmazlar. Bağdadi yakalandı mı, götürüldü mü, gerçekten Bağdadi miydi? Bu soruların cevaplarını bilemiyoruz" dedi.

Mete Yarar "Bağdadi'nin 5 aydır takip edildiğini ve 4 def yer değiştireceğini biliyoruz. O zaman neden öldürmediniz" diyerek merceği ABD tarafına çevirdi.

Mete Yarar'dan MİT tırları vurgusu

Mete Yarar, İdlib'in yönetiminin Türkiye'de olmadığının üzerinde özellikle durdu. Yarar "MİT tırlarıyla başlayan tezgah şimdi devam ediyor" dedi.

Yıllar süren petrol keşfi

Mete Yarar, ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamalarını hatırlatarak, "Ben bölgedeyken çok fazla yabancı petrol şirketi görmüştüm. Ama fark ettim ki yeni gelmemişlerdi. Yıllardır orada keşif yapmışlar" diyerek, ABD'nin derdinin petrol olduğunun altını çizdi ve pastanın çoktan paylaşıldığına işaret etti.

"Mazlum Kobani yüzlerce kişinin şehadetinden sorumlu bir teröristtir"

Mete Yarar gelen bir izleyici sorusu üzerine "Mazlum Kobani kod adlı terörist, bilerek çalışılmış bir isimdir. PKK'lıdır. Bu kod ismini zikretmeyin. Arama emri çıkartılmış, yüzlerce kişinin şehadetinden sorumlu bir teröristtir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değildir, Afrin doğumlu bir Suriyelidir" dedi.