Güvenli Bölge: Masada ve sahada 'Güvenli Bölge' savaşı

DUYGU GÖKTÜRK GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

GZT'nin sevilen programı Güvenli Bölge'nin bu bölümünde, Tükiye ve dünya gündeminin kritik konu başlığı 'Masada ve sahada Güvenli Bölge savaşı' konusu enine boyuna masaya yatırıldı. İşte Mete Yarar ve İsmail Halis'in samimi sunumuyla, anlık sorulara anlık cevaplar veren interaktif program Güvenli Bölge'de konuşulanlar...

İsmail Halis ve Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar'ın sunumuyla Güvenli Bölge'de bu hafta 'Masada ve sahada Güvenli Bölge savaşı' başlığı, tüm detaylarıyla konuşuldu.

Haftaya Güvenli Bölge, TeknoFest'te!

  • Güvenli Bölge, önümüzdeki hafta TeknoFest'te Selçuk Bayraktar ile birlikte, özel bir yayın yapılacağı duyurusuyla başladı.

John Bolton'ın istifası

Son dakika gelişmesi üzerine John Bolton'ın istifası ve yerine gelecek ismin kim olacağı sıcağı sıcağına tartışıldı. Bolton'ın savaş karşıtı tavrı nedeniyle Trump ile yıldızlarının barışmadığını ifade eden Mete Yarar, yerine gelecek isim netleşmeden yorum yapmanın doğru olmayacağını söyledi.

Mete Yarar "Trump'ın odaklandığı konu ekonomi. 2020 yılı ABD'nin kendi içinde yaşayacağı sorunlarla geçecek" dedi. Yarar, çözümün ise Çin'le kapışmaktan geçeceğinin altını çizdi.

Mete Yarar: Bolton'ın şahin düşünceleri Trump'la örtüşmedi
Son dakika gelişmesi üzerine John Bolton'ın istifası ve yerine gelecek ismin kim olacağı sıcağı sıcağına Güvenli Bölge'de tartışıldı. Bolton'ın savaş karşıtı tavrı nedeniyle Trump ile yıldızlarının barışmadığını ifade eden Mete Yarar, yerine gelecek isim netleşmeden yorum yapmanın doğru olmayacağını söyledi.


Güvenli Bölge savaşı

Mete Yarar "Zaman kazanma opsiyonu Türkiye'ye hiçbir şey getirmeyecek. Kısa süreli operasyonel faaliyetler hiçbir şey ifade etmez." dedi.

Mete Yarar, ÖSO'nun önemine ve ABD tarafından adının anılmadığına dikkati çekerek, yerel birliklerin bölgeyi tanımak adına önemli olduğunun altını çizdi.

Güvenlik Politikaları Uzmanı Yarar "Türkiye'nin birici hedefi Arap, Türkmen ve Kürt nüfusun beraber yaşadığı alanlardan operasyona başlamak olduğunu değerlendiriyorum. O nedenle Cerablus'a yakın olarak ilk bölgenin Tel Abyad, Süleyman Şah Türbesi olacağını düşünüyorum" dedi.

Güvenli Bölge savaşında ilk bölge: Tel Abyad
Güvenlik Politikaları Uzmanı Yarar 'Türkiye'nin birici hedefi Arap, Türkmen ve Kürt nüfusun beraber yaşadığı alanlardan operasyona başlamak olduğunu değerlendiriyorum. O nedenle Cerablus'a yakın olarak ilk bölgenin Tel Abyad, Süleyman Şah Türbesi olacağını düşünüyorum' dedi.

Mete Yarar, Kamışlı bölgesinin petrol bakımından zengin olması nedeniyle önemli olduğunu belirtti.

  • Yarar "Türkiye'nin dünyanın göçmen deposu olmadığı söylemi çok doğru bir tabir. Sınırlarımızı açıp, bir göçmen dalgasına müsaade ederiz demek bir tehdit değil, bir gerçektir" dedi.

Annelerin feryadı

Güvenli Bölge'de çocukları PKK tarafından alıkonulan annelerin, ailelerin HDP binası önündeki eylemine ilişkin konuşuldu. Ailelerin tehdit edildiğine yönelik röportajlara yer verildi. İsmail Halis, kaçırılan çocuklardan bazılarının Kürtçe dahi bilmediğine dikkati çekerken, Mete Yarar PKK'nın telsiz konuşmalarından neredeyse tamamının Türkçe yapıldığını söyledi.

D DUYGU GÖKTÜRK Pirimedya

GZT Gündem kategorisinde sıcak gündem maddelerini ve son dakika gelişmelerini takip eder. Dış politikayla özel olarak ilgilenir. Merak edilen konuları uzman görüşü alarak haberleştirir. Duygu'ya duygu.gokturk@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.