Güvenli Bölge sınır hattında

EREN TAŞAR GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

GZT'nin sosyal medya hesaplarından yayınlanan Güvenli Bölge programında bu akşam sınır hattındaki özel yayınla Barış Pınarı Harekatı’nın detayları konuşuldu. İşte Mete Yarar ve İsmail Halis'in samimi sunumuyla, anlık sorulara anlık cevaplar veren interaktif program Güvenli Bölge'de konuşulanlar...

İsmail Halis ve Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar'ın sunumuyla Güvenli Bölge, bu hafta sınırdan özel yayınla izleyicilerle buluştu. Bu akşamki programda Barış Pınarı Harekatı tüm detaylarıyla konuşuldu.

"TSK, PKK'yı dumanla haberleşecek duruma getirdi"

  • TSK'nın örgütü taş devrine döndürdüğünü belirten Mete Yarar, "Türk Silahlı Kuvvetleri, harekat başladığında KORAL'ı devreye aldı ve bölgede irtibat koparıldı. Örgüt telsizlerle, telefonlarla görüşemedi. TSK, PKK terör örgütünü dumanla haberleşecek duruma getirdi" dedi.

Yarar'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Bugün bu operasyonla ülkenin geleceği kurtuldu"

Fırat'ın doğusuna bu harekat gerekli mi? diyenler var. 1991 yılında bu yana ötelenen süreç bizi 2019'a getirdi ve 7 bin 200 şehidimiz var. Devlet, bugün artık ben bu sorunu ötelemeyeceğim dedi. Bugün için bunu anlamayabiliriz ama bu ülkenin geleceği kurtuldu. Bunun neden yapılmak istediğini anlamak istemeyenler 1991 yılında PKK'ya sağlanan alanın bugüne kadar başımıza açılan maliyetine baksınlar.

"Oyun ne kadar büyükse bağıran da çok olur"

Tüm dünyadan harekata tepkiler yükseliyor. Ne kadar büyük oyun bozmuşuz ki o kadar büyük ses çıktı. Oyun ne kadar büyükse bağıran da çok olur.

"Tel Abyad ve Resulayn alınınca yabancı basın çıkıp gitti"

Harekat başladığında burada yüzlerce yabancı basın mensubları gelmişti. Tel Abyad ve Resulayn alındıktan sonra hepsi çıkıp gitti. Neden? Çünkü yazılacak bir YPG başarı hikayesi kalmadı. Manipülasyon yapacak bir durum kalmadı.

Terör örgütü kiliselerin ve camilerin içindeler hala. Oradan ateş ediyorlar. Neden oradan ediyorlar? Çünkü TSK'nın ibadet yerlerine ateş etmeyeceğini biliyorlar.

"PKK direnmiyor değil tüm numaraları denemesine rağmen direnemiyor"

  • Bu harekat neden bu kadar hızlı ilerliyor, PKK direnmiyor mu diye soranlar var. PKK direnmiyor değil direnemiyor. Direnmek için her türlü numarayı çekiyor. Fakat karşısında artık terör örgütünü çözmüş bir ordu var.

"Bizim için harekat psikolojik anlamda bitmiştir"

Barış Pınarı Harekatı ne zaman bitecek diye soranlar var. Bir orduya sorulacak en kötü sorudur bu. Çünkü zaman sorusunu koyduğunda hız kazandırmaya çalışırsın ki hız her zaman iyi bir şey değildir. Buna en öndeki asker karar verecek. Çünkü ilerleyen o göğüsleyen o çatışmaya giren o. Onun doğru zamanlamasıyla karar verecek. Harekat ne zaman bitmesi gerekiyorsa bitecek. Bizim için harekat bitmiştir. Psikolojik harekat olarak bitmiştir. Oyunlar çökmüştür. Birilerinin hayalleri çökmüştür.

E EREN TAŞAR Pirimedya