Güvenli Bölge: TCG Anadolu ile dünya klasmanındayız

HABER MASASI GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

GZT'nin sosyal medya hesaplarından yayınlanan Güvenli Bölge programında bu akşam 'TCG Anadolu ile dünya klasmanındayız' başlığı konuşuldu. İşte Mete Yarar ve İsmail Halis'in samimi sunumuyla, anlık sorulara anlık cevaplar veren interaktif program Güvenli Bölge'de konuşulanlar...

İsmail Halis ve Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar'ın sunumuyla Güvenli Bölge'de bu hafta 'TCG Anadolu ile dünya klasmanındayız' başlığı, tüm detaylarıyla konuşuldu.

"Dünyada ABD'den sonra en gelişmiş hava savunma sistemi test alanı Konya'dadır"

  • ABD'den sonra dünyadaki en gelişmiş hava savunma sisteminin test edildiği alan Konya'daki hava üssüdür.
  • Dünyada ne kadar hava savunma sistemleri varsa yüksek irtifa hariç hepsi Konya'da vardır. Ve bizim pilotlarımız hava savunma sisteminden nasıl kaçacaklarına yönelik manevra bilgisini gidip orada öğrenirler.

"Deniz ve hava kuvvetlerinde büyük oranda kendi mühimmatlarımızı üretmeye başladık"

Deniz kuvvetlerinde kullandığımız bütün mühimmatlar ve silah sistemlerini artık Türkiye üretmeye başladı. Hava kuvvetlerinde havadan yere atılan sistemlerini büyük bir oranda üretmeye başlamıştık. Hava hava füzelerinde eksiğimiz vardı. Göktuğ projesi içinde Gökdoğan ve Bozdoğan füzeleriyle bu eksikliğimizi de büyük oranda giderdik.

"Türkiye milyar doların üzerinde yazılım satıyor"

  • Türkiye bugün milyar doların üzerinde savunma sistemi yazılımı satan bir ülke konumuna geldi. Savunma sanayisinde geldiğimiz nokta dünyada ilk on ülke içindeyiz.

"Hisar Savunma Sistemi envantere girmeden sipariş aldı"

Hisar Hava Savunma sistemi daha envantere girmeden Bangladeş ülkesi Türkiye'ye sipariş verdi. Bu büyük bir güvendir. Bu durum savunma şirketlerinin geldiği konumu gözler önüne seriyor. Bu konuma gelmede kimin emeği varsa Allah razı olsun.

"Savaş pilotları eğitimini artık ABD'de değil Konya'da alıyor"

Konya'da bütün hava savunma sistemlerinin test olacağı yer var. Bizim pilotlarımız Amerika'ya gitmeden orada eğitim alabiliyor. Yani Türkiye milyonlarca dolarlık eğitim masrafından kurtulmuş oluyor. Bir savaş pilotun yetiştirilmesi için 2 milyon dolar harcanması gerekiyor.