İngiltere'nin yeni başbakanına Çankırı'dan yöresel davet

HABER MERKEZİ AA 1 DAKİKADA OKUNUR

İngiltere'nin yeni Başbakanı Türk asıllı Boris Johnson görevinin başına geldi. Johnson'ın aslen Çankırılı olması dolayısı ile Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü'nden yeni başbakana yöresel bir davette bulundu.

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı'dan İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a ilginç bir davet mektubu geldi.

  • Rektör Ayrancı mektubunda, Çankırı kültüründe yer alan 'yaran'ı tanımlayarak kelime anlamının dostluk ve kardeşlik oluşuna vurgu yaptı.

Mektupta yaran kültürünün değerlerinin aynı zamanda Anadolu kültürünün temelleri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ayrancı, sermaye gücünün insanları, kültürleri ve farklılıkları yok ettiği; tek tip modellemeler yarattığı çağda, kadim geleneklerin ve insan olma özelliğinin korunmasını talep etti.

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı

Zayıf statüde bulunan toplulukların himaye edilmesi için Johnson’dan Türkiye’ye destek vermesini isteyen Ayrancı mektubunda, Türk üniversitelerinin ve özellikle Çankırı Karatekin Üniversitesinin öğretim üyelerinin, eserlerinin, kaynak eserlerin Birleşik Krallık bilim ürünleri ile çok yakın temas içinde olduklarını, iki ülke arasındaki akademik ve kültürel ilişkileri önemsediklerini ifade etti.

İngiltere'nin yeni Başbakanı Boris Johnson kimdir?
Dünya Politika

Ayrancı, Johnson’ın yeni görevinin Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerinin gelişmesine ve yeni akademik iş birliklerine vesile olacağı temennisinde bulundu.

  • Başbakan Boris Johnson’a Çankırı’ya özgü bazı hediyeler de gönderen Hasan Ayrancı, Johnson’ı Üniversite Akademik Yıl Açılış Töreni'ne katılmaya ve buradan Müslüman ülkelere seslenmeye davet etti.

Yönetimde kardeş payı: Kabinede kardeşine de yer verdi
Dünya Politika

Boris Johnson'ı ne kadar tanıyoruz?
Boris Johnson, İngiltere Kraliçe'sinin kendisine hükûmet kurma yetkisi vermesiyle resmi olarak İngiltere'nin yeni Başbakanı oldu. Peki Johnson'ı ne kadar tanıyoruz? GZT editörü Duygu Göktürk, yeni başbakan hakkında merak edilen tüm detayları anlattı...

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.