İran sınırı aştı: Nükleer faaliyetlere yeniden mi başlanacak?

HABER MERKEZİ AA 1 DAKİKADA OKUNUR

İran medyası Tahran'ın zenginleştirilmiş uranyum seviyesini nükleer anlaşmada belirlenen sınırın üstüne çıkardığını duyurdu. Akıllara ise, "İran nükleer faaliyetlere yeniden mi başlayacak?" sorusu geldi.

İran medyası Tahran'ın zenginleştirilmiş uranyum seviyesini nükleer anlaşmada belirlenen sınırın üstüne çıkardığını duyurdu.

İran Mayıs ayında da nükleer faaliyetlere tekrar başlayacağını açıklamıştı.

ABD: İran asla nükleer silah sahibi olamayacak
Gündem

İran, geçtiğimiz günlerde nükleer anlaşma çerçevesinde belirlenen 300 kilogram uranyum stok sınırının aşılacağını ve uranyum zenginleştirme işlemlerinin hızlandırılacağını duyurmuştu. -AAnn

Ne olmuştu?

Nükleer anlaşmadaki 26. ve 36. maddelerinin karşı tarafın verdiği sözleri ihlal etmesi durumunda kendilerine karşı adım atma hakkı verdiğini dile getiren Ruhani, bugün nükleer anlaşmaya taraf 5 ülkeye iki uygulamayı durduracaklarını ilettiklerini belirtmişti.

Çernobil felaketinden sonra bitkiler neden ölmedi?
Hayat

Ruhani, anlaşma kapsamında uranyum zenginleştirmede 300 kilogramın üzerine çıkıldığında fazlasını başka ülkelere sattıklarını ancak bu satışın durdurulacağını söylemişti.

Ruhani'den ABD ve AB'ye çağrı: Anlaşmaya ve vaatlerinize dönün
Gündem

Ağırlaştırılmış suyun da İran'da 130 tonu geçmesi durumunda fazlasını başka ülkelere sattıklarını aktaran Ruhani, bu uygulamayı da durduracaklarını ve zenginleştirilmiş uranyum ile ağırlaştırılmış suyu artık satmayacaklarını ifade etmişti.

  • Attıkları bu adımların 60 gün için geçerli olduğuna dikkati çeken Ruhani, "Eğer nükleer anlaşmaya taraf ülkelerle 60 gün içinde müzakere masasına oturup petrol satışı ve bankacılık konularında milli menfaatlerimiz temin edilirse bugünkü duruma geri döneriz. Nükleer anlaşma kapsamında uranyumu yüzde 3,67 zenginleştirmeyle yükümlüyüz ancak 60 gün sonunda 5 ülkeyle bir sonuca varamazsak bu yükümlülüğümüzü sona erdireceğiz" şeklinde konuşmuştu.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, bu süre sonunda anlaşma sağlanamazsa Arak Ağır Su Reaktörü'nün modernizasyonuna başlayacaklarını da belirtmişti.

İran Arak Nükleer Tesisi -REUTERS

Dünyanın kriz haritası: Nerede, ne var?
Gündem

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.