İstanbul Havalimanı her 74 saniyede bir sefer yaptı

HABER MERKEZİ AA DAKİKADA-OKUNUR

İstanbul Havalimanı'nda 6 Nisan 1 Temmuz tarihleri arasındaki sürede her 74 saniyede bir uçak sefer yaptı. Uçak başına düşen yolcu ortalaması ise 160'ı buldu.

6 Nisan'da tam kapasite kullanılmaya başlanan İstanbul Havalimanı'nda 1 Temmuz'a kadar her 74 saniyede bir uçağın geliş veya gidiş yaptığı, uçak başına düşen yolcu ortalamasının 160 olduğu belirlendi.

Antalya'ya turist akını: 5 ayrı rekor kırıldı
Gündem

İstanbul Havalimanı, Atatürk Havalimanı'nı geçti

İGA verilerine göre, 29 Ekim'de ilk fazı törenle açılan, 6 Nisan'da sona eren büyük taşınmanın ardından tam kapasite hizmet vermeye başlanan İstanbul Havalimanı'nda yolcu sayısı ve seferler bakımından çok hızlı ilerleme kaydedildiği istatistiklere de yansıdı.

İstanbul Havalimanı'ndan kalkış yapan, Türk Havayolları'na ait bir yolcu uçağı.

Uçağın iniş takımında yolculuk: En tehlikeli 'seyahat' olabilir
Gündem

  • Yaz dönemiyle iç ve dış hat yolcularının yoğun ilgi gösterdiği havalimanında, haziranda 37 bin 396 uçuş yapıldı.
  • Bu dönemde, toplam 5 milyon 983 bin 488 yolcuyu ağırlayan İstanbul Havalimanı, bu hareketlilikle geçen yılın haziran ayında Atatürk Havalimanı'nda misafir edilen yolcu sayısını geride bıraktı.

Türkiye'nin 'Zafer Anıtı' olarak ifade edilen İstanbul Havalimanı'nda, bu yılın haziranında misafir edilen yolcu sayısı, geçen yılın aynı döneminde Atatürk Havalimanı'nda ağırlanan yolcu sayısını geçerek yüzde 7,4 arttı.

Yunanistan en işlek havalimanını satıyor
Gündem

İstanbul Havalimanı'nın iç görünümü.

86 günde 16 milyon yolcu ağırlanarak rekor kırıldı

İstanbul Havalimanında, tüm seferlerde tam kapasiteye geçilen 6 Nisan'dan 1 Temmuz'a kadarki dönemde yolcu sayısı açısından rekor kırıldı.

  • Havalimanında, 86 günü kapsayan bu dönemde icra edilen tüm seferlerle toplam 15 milyon 988 bin 748 yolcu ağırlandı.

Bu dönemde 100 binden fazla uçuşun yapıldığı havalimanında dış hatta 11 milyon 946 bin 740, iç hatlarda ise 4 milyon 42 bin 8 yolcu seyahat etti.

THY'nin uçağının adı Eren Bülbül'ün memleketi 'Maçka' oldu
Gündem

Öte yandan İstanbul Havalimanı, 6 Nisan-1 Temmuz'da, aprona iniş-kalkış yapan uçakların zamana göre sıklığı açısından da yoğun dönemi başarıyla atlattı.

  • Yıllık 90 milyon yolcu kapasiteli havalimanında, söz konusu dönemde, 74 saniyede bir uçağın geliş veya gidiş yaptığı hesaplandı.

Yaklaşık 100 bin seferle, 15 milyon 988 bin 748 yolcunun seyahat ettiği havalimanında, bu dönemde uçak başına düşen yolcu sayısı ortalama 160 olarak hesaplandı.

Pegasus 150 pilot istihdam edecek
Gündem

THY'nin rüya uçağı İstanbul'a iniş yaptı
Türk Hava Yolları'nın satın aldığı ilk Boeing 787-9 Dreamliner modeli uçak bugün İstanbul'a iniş yaptı. Boeing'in Everett'teki tesislerinden havalanarak İstanbul'a gelen 'rüya uçak' bugün İstanbul Havalimanı'na inişi sorunsuz olarak gerçekleşti. Aynı zamanda, bu yeni 'rüya uçağa' isim vermek için sosyal medyadan bir anket başlatıldı. Üstün konforlu uçak yüzde 20 daha az yakıt tüketiyor...

Haberin tüm detayları için Gzt Gündem ekibinden Şifa Kaymak haberine göz atın!

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.