İstanbul'da hangi plajlarda yüzmek riskli?

HABER MERKEZİ İHA 1 DAKİKADA OKUNUR

Yaz sıcaklarının artmasıyla tatile gidemeyen, İstanbul'da denize girmek isteyen ancak suların temizliğinden şüphe duyanlar, İstanbul'da denize girmenin sağlıklı olup olmadığını merak ediyor. Sağlık Bakanlığı konuya el atarak Türkiye'nin plajlarında yaptığı analiz sonuçlarını Yüzme Suyu Takip sistemi adı verilen sitede yayınlamaya başladı. Yapılan analizlere göre; 11 plajda denize girmek 'kötü' olarak değerlendirilirken, 10 plajda denize girmek 'mükemmel', 60 plajda ise denize girmek 'iyi' olarak derecelendirildi.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, yaz aylarının gelmesiyle Türkiye'nin halka açık tüm plajlarında analizlere gerçekleştirmeye devam ediyor.

İl Sağlık Müdürlükleri tarafından belirlenen takvime göre yüzme sezonu boyunca yüzme alanlarından 15 günde bir su numuneleri alınarak Halk Sağlığı Laboratuvarlarında analizleri gerçekleştiriliyor. Analiz sonuçları, yüzenlerin maruz kaldıkları risk seviyesinin değerlendirilmesi, kirliliğin tespiti ve alınacak önlemlerin belirlenmesi için derecelendiriliyor. Mükemmel, iyi, kötü ve girilmesi yasak olarak değerlendirilen plajlardaki verilere vatandaşlar yuzme.saglik.gov.tr adresinden ulaşabiliyor.

Yaz tatili için 8 aktivite önerisi: Hem eğlenin hem öğrenin
Hayat

81 plaj incelendi

İstanbul için yapılan değerlendirilmelerde ise 81 plaj incelenerek sonuçları gösteriliyor. Belirtilen sonuçlara göre İstanbul’da bulunan 11 plajda denize girmek 'kötü' olarak derecelendirilirken, 10 plajda denize girmek 'mükemmel', 60 plajda ise denize girmek 'iyi' olarak gösterildi.

İstanbul'da 'mükemmel' olarak derecelendirilen 10 plaj:

  • Verilere göre; Silivri’de Uyumkent Sitesi Önü, Semizkum Basınkent 4 Site önü, Semizkum çadır ve kamp yeri, Parkköy Sitesi önü, Baskent Sitesi önü olarak belirtildi. Büyükçekmece’de Mimar Sinan sahili, Tuzla’da ise Belediye Halk Plajı olarak belirtildi. Şile’de Uzunkum Plajı, Uzunkum Plajı (dere yanı) ve Halk Plajı 'Mükemmel' olarak derecelendirildi.

Türkiye denizlerine sahip çıkıyor: 'Sıfır Atık Mavi' projesi resmen başladı
Hayat

İstanbul'da 'kötü' olarak derecelendirilen 11 plaj:

Sitede Beylikdüzü’nde West İstanbul Marina plajı, Bakırköy’de Yeşilköy plajı, Beykoz’da Riva Elmasburnu plajı, 'kötü' olarak nitelendirildi.

İstanbulluların sıkça tercih ettiği adalarda da deniz suyu analiz sonuçları kötü çıktı. Buna göre Kınalıada’da Su Sporları Klübü Önü, Vapur İskelesi, Büyükada Yörükali Plajı, Halk Koyu plajı, Aya Nikola Halk plajı, Su Sporları Kulübü önü, Nakıbey plajı ve Sedef Adası Halk plajı 'kötü' olarak işaretlendi.

Ölü balığın kokusunu alır almaz saklandıkları yerden çıkan deniz salyangozları
Deniz salyangozları suya atılan ölü balığın kokusunu alır almaz kumdan çıkarak balığın başına üşüşüyor. İşte o anlar...

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.