İtalyan ve İngiliz profesör Adıyaman'da gözaltına alındı

HABER MERKEZİ AA 1 DAKİKADA OKUNUR

Adıyaman'a gelen İngiliz ve İtalyan iki profesör tuzak kurarak böcek ve kelebek yakaladı. Yakaladıkları kelebekleri ve böcekleri izinsiz yurt dışına kaçırmaya çalışan profesörler gözaltına alındı.

Adıyaman'ın Kahta ilçesin gelen İngiliz ve İtalyan iki profesör yurt dışına kaçırmak için izinsiz böcek ve kelebek yakaladı. İzinsiz bir şekilde tuzak kurup böcek ve kelebekleri avlayan, ardından yurt dışına çıkarmaya çalışan profesörler ekiplerce gözaltına alındı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Karadut köyünde yabancı uyruklu kişilerin tuzak kurarak kelebek ve böcek avladıkları ve bunları yurt dışına kaçıracakları bilgisi üzerine çalışma başlattı.

Böcek türleri için karanlık gelecek: '%40’ı yok olabilir'
Teknoloji

Profesörlerin tuzak kurup yakaladıkları kelebek ve böceklere el konuldu. -AA

Belirtilen bölgede arazi taraması yapan ekipler, böcek yakalamak için kurdukları tuzakları almaya gelen İtalya uyruklu G.S'yi yakaladı.

Bu kişinin kaldığı pansiyona düzenlenen operasyonda İngiltere vatandaşı P. J. M. gözaltına alındı.

En tehlikeli 7 böcek
Hayat

  • Profesör oldukları belirlenen şüphelilerin kaldıkları odada ve araçlarında yapılan aramalarda 2'si ışıklı 4 böcek yakalama tuzağı, 11 böcek muhafaza kutusu, 3 alkol kutusu ile yaklaşık 600 böcek ve 25 kelebek bulundu.

Şüphelilere 120 bin 326 lira idari para cezası uygulandı.

Kar üzerinde görülen kelebekler şaşkınlık yarattı
Türkiye'de en uzun kış mevsiminin yaşandığı Kars'ın Sarıkamış ilçesinde kar üzerinde görülen kelebekler görenleri şaşırttı.
Cıbıltepe Kayak Merkezi yetkilileri: 'Havaların inişli çıkışlı olması nedeniyle ısınan havada sürecini tamamlayan kelebekler dışarı çıktı' dedi. Kelebeklerin bazılarının kar üzerinde dolaşırken soğuktan etkilendikleri de gözlendi.

Tekirdağ'da görülen 'komando kelebeği' hayrete düşürdü
Yeni Mahalle İnönü Caddesi'nde yürüyen Botanik Uzmanı Mesut Akçay ve Zihni Tezcan, eşine az rastlanır bir kelebek türüne rastladı. İri boy ve renkli, uzun ince kanatlarıyla dikkati çeken 'komando kelebeği' olarak da bilinen mekik kelebeği, en hızlı kanat çırpan, havada asılı durabilen kelebek olarak biliniyor. Kelebek, narin yapısıyla da göz kamaştırdı. Malkara'da ilk defa mekik kelebeğine rastladığını dile getiren Mesut Akçay, kelebeği daha sonra ağaç yapraklarının üzerine bıraktı.

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.