Kara Harp Okulu davasında karar: 18 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

HABER MERKEZİ DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR

Kara Harp Okulu davasında karar çıktı. 18 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. 132 sanık 12 ile 15 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile tarafların avukatları hazır bulundu.

Duruşmada hükmünü açıklayan mahkeme heyeti, olay tarihinde okul dekanı olan eski tuğgeneral Kerim Acar'ın da aralarında bulunduğu 19 sanığı ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum etti. Sanıklardan 28'i ise müebbet hapisle cezalandırıldı.

  • Darbeye yardım suçundan 67 sanık 15 yıl, 43 sanık 12 yıl 6 ay, 3 sanık ise 7 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Aralarında askeri öğrencilerin de bulunduğu 94 sanıktan bazıları bütün suçlardan beraat etti, bazılarına ise ceza verilmesine yer olmadığına hükmedildi.

Mahkeme heyeti, aralarında okulun kurmay başkanı olan eski kurmay albay İlhami Polat'ın da bulunduğu 15'i firari toplam 19 sanığın dosyalarını ayırdı.

Darbe girişimine katılmayan 108 öğrencinin beraatine karar verildi.

4 FETÖ'cü duruşma salonundan kaçtı iddiası yalanlandı
Gündem

Askeri okullarda 'şok mangası' zulmü
2009 yılında Kara Harp Okulu'nda eğitim gören iki Harbiyeli, FETÖ komutanlarının kendilerine cemaatten olmadıkları gerekçesiyle işkence ve baskı uyguladığını öne sürdü. Harbiyeli öğrencilerin şok mangası yöntemiyle bezdirilip okullardan ayrılmalarına neden olduğu ve yerlerine cemaate mensubu kişilerin alındığı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianamesinde de yer bulmuştu.


HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.