Kim-Jong ve Trump'ın beden dili ne anlatıyor?

DUYGU GÖKTÜRK GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

ABD Başkanı Donald Trump ve Kim-Jong-Un "silahsızlandırılmış bölgede" bir araya geldi. Görüşme oldukça önemliydi çünkü bu vesileyle Trump Kuzey Kore topraklarına adım atan ilk ABD başkanı oldu. Peki iki liderin beden dili, jest ve mimikleri bizlere sözlerin de ötesinde ne anlattı?

Kuzey Kore lideri Kim-Jong-Un ve ABD Başkanı Donald Trump iki ülkenin de tarihine geçecek bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmeyi diğerlerinden ayıran şey; ilk defa bir ABD liderinin Kuzey Kore'ye adım atıyor oluşuydu.

Beden dili; dile getirilmeyen, saklanan, gizli kapılar ardında tutulan ne var ne yoksa açığa çıkarıyor. Bu açıdan kontrolü de çok güç olan beden dilinin liderlerin diplomatik görüşmelerinde de önemi su götürmez bir gerçek. Peki bu kadar önemli, tarihi ve kritik bir görüşmede iki liderin beden dili bizlere ne söyledi?

G-20 zirvesinde liderlerin beden dili bize ne anlattı?
Gündem

Bu soruyu Mikro Beden Dili Uzmanı Tuğba Özdenal, GZT okurları için cevapladı. Alanında oldukça başarılı bir Beden Dili Uzmanı olan Özdenal, "Kuzey Kore liderinin tokalaşırken elini üst tarafta tutması toplantı süresince otoriter bir hareket olarak değerlendirebilir, üstünlüğünü belirtmeye çalışmıştır. Trump genel olarak hafızalarımızda protokollere attığı büyük imzası ve el hareketlerini çok sık kullanmasıyla hatırlansa da Kuzey Kore liderinin yaptığı üstünlük belirtisi olan tokalaşmaya karşılık vermemesi dikkatleri üstüne çekmiştir" yorumunda bulundu.

Özdenal, iderlerin tokaşalırken ellerinin yukarıya bakmasını bir ''üstünlük'' göstergesi olarak yorumladı.

Mikro Beden Dili Uzmanı Tuğba Özdenal

Analizlerini sürdüren Özdenal, liderlerin her davranışının genel bir yoruma açık olmayacağının altını önemle çizerek "Oturuş yönleri ve bulundukları toplantı salonundaki koltukların yerleşimi ile birlikte aynı yöne doğru oturmaları bir çok konuda uzlaşmaya varma, ortak noktada buluşma mesajı vermektedir. O anki düşünceleri, bulundukları yer, sorumlulukları, almaları gereken kararlar, gündem maddeleri ve toplantı yönetimleri söz konusu olunca liderler en olumlu ve yapıcı mesajları vermeye çalışıyorlar. Bu yıl G-20 Zirvesinde tüm liderler genel olarak yapıcı, ortak noktada buluşmaya eğilimli bir süreç içinde olduklarının mesajını verdiler" dedi.

Liderler beden dili analizine göre görüşmelerde genellikle olumlu mesajlar verdi. -AA

"Silahsızlandırılmış bölgede" kritik görüşme
Gündem

Donald Trump, Kuzey Kore'yi ziyaret eden ilk ABD Başkanı oldu. -AA

Mikro Beden Dili Uzmanı Tuğba Özdenal, her tokalaşmasında "üstünlük" gösterisi yapan Trump için "Trump ilk karşılaşma esnasında aynı şekilde elini üst tarafa getirerek tokalaşmıştı. Kuzey Kore lideri ise ona karşılığı basın önünde toplantı yaparken aynı hareketle karşılık verdi. Liderler üstünlüğünü belli etmek için otoriter hareketlerden biri olan elin üst tarafta olduğu tokalaşma şeklini tercih ederler" diyerek Kuzey Kore liderinin bu davranışın altında kalmadığına dikkat çekti.

Trump ve Kim, silahsızlandırılmış bölgede bir araya geldi.

Erdoğan'dan Trump ve Putin'le kritik S-400 görüşmesi
Gündem

GZT Gündem kategorisinde sıcak gündem maddelerini ve son dakika gelişmelerini takip eder. Dış politikayla özel olarak ilgilenir. Merak edilen konuları uzman görüşü alarak haberleştirir. Duygu'ya duygu.gokturk@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.