Kritik zirve sonuç verdi: 'ABD'li senatör skandal tasarıyı veto etti'

HABER MASASI AA, GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump'ın gerçekleştirdiği kritik zirvenin sonrasında ABD Senatosu tarafından 1915 Ermeni olaylarının 'soykırım' olarak tanıyan skandal tasarıyı Cumhuriyetçi Senatör Graham bloke etme kararı verdi. Türkiye tasarının 'yok hükmünde' olduğunu söyleyerek tepki göstermişti.

ABD Senatosu'nda Demokrat Senatör Bob Menendez, sözde "Ermeni soykırımının resmen tanınmasını" öngören bir karar tasarısının Genel Kurul'da oylanmasını talep etti.

Söz konusu talep karşısında Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, tasarının oylanmasına karşı görüş bildirdi ve oylamayı bloke etti.

Skandal tasarıyı bloke eden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham

"Senatörler tarihi yeniden yazmamalı"

Graham, burada yaptığı açıklamada, "Kısa süre önce Türkiye'nin askeri operasyonundan dolayı Suriye'de karşılaştığımız sorunlar hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Trump ile görüştüm. Umarım Türkiye ve Ermenistan bir araya gelebilir ve bu sorunu (1915 olaylarını) ele alır. Senatörler tarihi yeniden yazmamalı ve onu olduğundan farklı göstermemeli." değerlendirmesinde bulundu.

'Geçmişe bakarak değil,geleceğe bakarak kararı aldım'

Graham ayrıca, kararını geçmişe bakarak değil, Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceğine bakarak aldığını belirtti.

Graham'in söz konusu kararının, Beyaz Saray'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bazı Cumhuriyetçi senatörlerin katıldığı toplantıdan birkaç saat sonra gündeme gelmesi dikkati çekti.

ABD Senatosunda yapılacak tasarı oylamalarında herhangi bir senatör, karşı görüş bildirerek oylamanın yapılmasını bloke edebiliyor.

29 Ekim günü ABD Temsilciler Meclisi 1915 Ermeni olaylarını 'soykırım' olarak tanıyan tasarıyı kabul etmişti.

Ne olmuştu?

ABD Temsilciler Meclisi, 29 Ekim günü yaptığı oylamada, 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan bir karar tasarısını kabul etmişti.

Temsilciler Meclisi Demokrat Vekili Adam Schiff tarafından nisan ayında sunulan söz konusu tasarı, 11 "hayır" oyuna karşılık 405 "evet" oyuyla meclisten geçmişti.

Türkiye tasarıya böyle tepki göstermişti

Türkiye ise söz konusu kararın "yok hükmünde" olduğunu açıklamış ve söz konusu adımın kabul edilemez olduğunu vurgulamıştı.

ABD Temsilciler Meclisi'nin Türkiye karşıtı tasarıları kabul etmesi ne anlama geliyor?
Dünya Politika

"Bu utanç verici karar yok hükmündedir"
Dünya Politika

"Önce dönüp kendi tarihlerine baksınlar"
Dünya Politika