Libya'da alıkonan 6 Türk denizci ailelerine kavuştu

HABER MERKEZİ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Libya'da Halif Hafter'e bağlı güçler 6 Türk denizciyi alıkoymuş, Türkiye tarafından yapılan sert açıklamalar neticesinde Türk denizciler serbest bırakılmıştı. 6 Türk vatandaşı ülkesine döndü, aileleriyle kucaklaşmaları ise duygu dolu anlar yaşattı.

Libya'da geçtiğimiz günlerde Halife Hafter'e bağlı güçler tarafından 6 Türk denizci alıkonulmuştu. Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar konuya ilişkin oldukça sert açıklamalarda bulunmuştu. Yapılan açıklamaların ardından Halife Hafter, 6 Türk vatandaşını serbest bırakarak Türkiye'ye göndermişti.

İkinci Kaddafi
Mecra

Türk denizciler bu sabah İstanbul Havalimanı'nda onları bekleyen ailelerine kavuştu. Kucaklaşmaları ise onları izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Türk denizciler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

İHA

Ailelerine kavuşan denizciler, hep birlikte fotoğraf çekildi. -İHA

İHA

Denizciler açıklamalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti. -İHA

Hafter'in hedefinde neden Türkiye var?
Gündem

Halife Hafter

Ne olmuştu?

Libya tarafından alıkonulan Tanzanya bayraklı bir gemide çalışan altı Türk mürettebatın toplama kampına götürüldüğü bilgisi alınmıştı. Altı Türk mürettebatın önce karakola, buradaki sorgulamanın ardından toplama kampına götürüldükleri öğrenilmişti.

Türkiye’ye yönelik tehdit açıklamalarında bulunan Halife Hafter güçleri daha da ileri giderek, Libya kıyılarında dip tarama, su altı kazıları ve çamur temizliği yaptığı belirtilen 6 Türk denizciyi kaçırmıştı.

Libya'da alıkonan 6 Türk denizci serbest bırakıldı
Gündem

Hafter güçlerinin Türk vatandaşlarını kaçırmasını 'haydutluk' ve 'korsanlık' olarak niteleyen Dışişleri Bakanlığı çok sert bir açıklama yaparak derhal serbest bırakılmalarını istemişti.

Bakanlık aksi takdirde Hafter unsurlarının 'meşru hedef' haline geleceğini bildirmişti. Bakanlık ayrıca Libya’daki Türk vatandaşlarının kendi güvenliklerini tehlikeye atacak adımlardan kaçınmaları ve çatışma bölgelerinden uzak durmaları tavsiyesinde bulunmuştu.

Bakan Akar'dan Libya'daki Hafter güçlerinin tehdidine rest
Gündem

AK Parti sözcüsü Çelik: Libya'daki 6 vatandaşımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz
Gündem

Hafter güçlerinin 6 Türk vatandaşını alıkoymasının ardından Dışişleri Bakanlığı, "Libya'da Hafter'e bağlı illegal milis güçler tarafından altı vatandaşımızın alıkonulması haydutluk ve korsanlık niteliğinde bir eylemdir. Vatandaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını bekliyoruz. Aksi takdirde Hafter unsurları meşru hedef haline gelecektir." uyarısında bulunmuştu.

Hafter sözcüsünden Türkiye'ye açık tehdit
Mecra

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.