Meclis'te 'dövme' konusuna iki farklı talep

HABER MERKEZİ DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR

Meclis'e gelen iki ilginç dövme talebi dikkat çekti. Dövme yaptıran vatandaşlar, yaptırdıkları dövmenin Emniyet ve TSK sınavlarında kendilerine engel olduğunu ve bu mağduriyete bir çözüm bulunmasını talep ederken bazıları da, dövmenin toplum ahlakına uymadığı ve sağlığı kötü yönde etkilediği gerekçesiyle yasaklanmasını istedi.

Milliyet'in haberine göre S.B. adlı bir vatandaş, TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak, kolundaki dövmeyi sildirmesine rağmen jandarma uzman çavuş, polis özel harekât ve bekçilik sınavlarından elendiğini belirterek, yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesini istedi.

Komisyon, konuyu İçişleri Bakanlığı’na iletti.

  • Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı’ndan gelen yanıtta mevzuat düzenlemelerine atıf yapıldı ve talebin olumlu karşılanmasının söz konusu olmayacağını bildirildi.

Meclis'te çorbaya yüzde 100 zam
Gündem

Manisa’dan M.K. adlı bir vatandaş ise, TBMM’ye başvurarak dövme yaptırılmasının yasaklanmasını istedi. Komisyon, M.K.’nın, 'yasaklama' talebine karşı anayasanın, 'temel hak ve hürriyetler' düzenlemesini işaret etti. Herkesin kişiliğine bağlı, dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere sahip olduğunu belirten TBMM, başvuruyu işleme koymadı.

Lazerle dövme silme işlemi bakın nasıl yapılıyor
Dövme silme lazerleri deri altındaki boyayı küçük parçalara ayırır. Böylece hücreler boyayı yutar ve lenf dolaşımı ile deriden bu boyaları uzaklaştırır. Lazerle dövme silme esnasında dövme geçici olarak beyaz renk alır. Bu lazerin etkili olduğu anlamına gelebilir. Amatör dövmeler 4-6, profesyonel dövmeler 6-10 seans gerektirir.

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.