Mete Yarar'dan Güvenli Bölge'de 'S-400' iddiası: "Sınıra değil Akıncı'ya gelebilir"

DUYGU GÖKTÜRK GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

GZT'nin sevilen programlarından Güvenli Bölge'de Mete Yarar çok konuşulacak bir iddia ortaya attı. Nereye konuşlandırılacağı büyük merak konusu olan S-400'ler için Mete Yarar; "Sınıra değil Akıncı Üssü'ne gelebilir" dedi.

İsmail Halis ve Mete Yarar'ın sunumu ile GZT'nin en sevilen programlarından olan Güvenli Bölge'de çok önemli açıklamalar yapıldı. S-400'ler uzun bekleyiş ve tartışmaların ardından bu hafta Türkiye'ye teslim edilecek. Peki S-400'ler nereye konuşlandırılacak? Mete Yarar bu soruya çok konuşulacak bir cevap verdi.

Mete Yarar, GZT'nin Güvenli Bölge programında çok önemli açıklamalarda bulundu.

Aylardır tartışılan S-400 meselesine ilişkin olarak Mete Yarar; "Türkiye egemen bir devlet olarak ne alıp almayacağına kendisi karar verir. Şimdi bir de S-400'ler nereye kurulacak sorusu tartışılıyor. Bu defa da S-400'ler Doğu Akdeniz'e, Ege'ye kurulamaz mevzusu peydah oldu. Asıl konuşulması gereken şey ise S-400'ler belki uçakta, belki indi, belki şuan kuruluyor, belki de dünyaya 15 Temmuz mesajı s-400'ler üzerinden verilecek, belki de 15 Temmuz'da bir sınır ötesi operasyon yapılacak" dedi.

"S-400'ler Akıncı Üssü'ne konuşlandırılabilir"

Mete Yarar S-400'lerin konuşlanacağı yerler için ise "Türkiye S-400 gibi bir hava savunma sistemi bu kadar sınıra yakın bir yere kurmaz. Bu kadar kritik ve uzun menzilli bir sistem daha sınır içine ve kritik yerleri de kapsayacak şekilde konur. Bu Akıncı Üssü de olabilir.Büyük bir mesaj olur. Bazı yerlere deniz yoluyla getirilmişti ama Türkiye'ye uçakla geleceği kesinleşti. İlk geleceği yer Akıncı Üssü olabilir" dedi.

Mete Yarar ilk etapta bir bataryanın getirileceğini söyledi.

GZT Gündem kategorisinde sıcak gündem maddelerini ve son dakika gelişmelerini takip eder. Dış politikayla özel olarak ilgilenir. Merak edilen konuları uzman görüşü alarak haberleştirir. Duygu'ya duygu.gokturk@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.