Meteoroloji alarm verdi: Birçok ilde kar yağışı bekleniyor

HABER MASASI İHA 1 DAKİKADA OKUNUR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkenin büyük bölümünün yağışlı geçeceği tahmin edilirken, yoğun yağmur ve kar yağışı beklenen yerlerde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması uyarısı yapıldı. Hava sıcaklığının kuzeybatı kesimlerinde 4 ila 8 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun büyük bölümünün yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu’nun batısında yağmur ve sağanak, iç ve doğu kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların, Samsun’un doğu ilçeleri, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin kıyıları, Çanakkale, Balıkesir ve Manisa çevrelerinde kuvvetli yağmur, Bursa ve Bilecik’te kuvvetli karla karışık yağmur, Eskişehir ve Kütahya ile Ankara’nın güneybatı, Afyonkarahisar’ın kuzey ilçelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Sıcaklık 8 dereceye kadar azalacak

  • Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının kuzeybatı kesimlerde 4 ila 8 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar, genellikle kuzeyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

İllerHava DurumuAnkaraÇok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı (Yağışların; güneybatı ilçelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor) 3İstanbulÇok bulutlu ve yağmurlu 10İzmirÇok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı 12BursaÇok bulutlu ve yağmurlu, yüksek kesimlerinin karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı (Yağışların; sabah saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor) 9AdanaParçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde sağanak yağışlı 18AntalyaParçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra sağanak yağışlı 18SamsunÇok bulutlu ve yağmurlu (Yağışların; doğu ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor) 9TrabzonÇok bulutlu ve kuvvetli yağmurlu 11ErzurumParçalı ve çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde kar yağışlı 1DiyarbakırParçalı ve çok bulutlu 11