Otizmli çocuklara tepki sonrası okul müdürü ve yardımcısı görevden alındı

HABER MASASI DİĞER, GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Otizmli çocuklara ayrımcılık yapıldığı iddiası Ankara'nın da gündemindeydi. Olaya her kesimden sert tepki geldi. Aksaray'da otizmli çocuklara tepki sonrası okulun müdürü ve yardımcısı görevden alındı.

Otizmli çocukların, okulda eğitim gören diğer çocukların velileri tarafından dışlandıklarına ilişkin haberler üzerine Milli Eğitim Bakanlığının başlattığı soruşturma neticelendi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada,

"Aksaray’da bir okulumuzda yaşanan hadise sonrası başlatılan inceleme ve soruşturma hassasiyetle devam etmekte olup, süreçte sorumluluğu görülen Okul Müdürü ve Müdür Yardımcısı, Bakanlık maarif müfettişlerinin teklifi doğrultusunda yöneticilik görevinden alınmıştır" denildi.

Ne olmuştu?

Aksaray'da bir ilkokulda bazı velilerin otizmli çocukların eğitim gördüğü sınıflarının kapatılmasını talep etmiş, hatta otizmli öğrenciler yuhalanmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı iddialar üzerine soruşturma başlattı. Otizmli çocukların aileleri, okul yönetimine ve bazı velilere tepki gösterdi.

Otizmli çocukların eğitim gördükleri okulda yuhalandığı iddiasına ilişkin açılan soruşturmada, Mehmetçik İlkokulu Müdürü Kuddusi Kurt açığa alınmıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Ankara'dan bir müfettiş grubunu göndererek soruşturma sürecini başlattık" demişti.