Poşet kullanımında büyük düşüş

HABER MERKEZİ AA 1 DAKİKADA OKUNUR

Çevre kirliliğini önlemek amacıyla plastik poşetlerinin ücretli olması olumlu sonuçlar vermeye devam ediyor. Aylık kişi başı poşet kullanımı 35'den 10'a düştü.

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği gereğince, satış noktalarında plastik poşetlerin ücretlendirilmesi sonrası aylık kişi başı poşet kullanımı 35'ten 10'a düştü.

Ücretli poşet tartışması sonuçlandı: '15 günde yarı yarıya azaldı'
Hayat

  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye'de 1 Ocak 2019'dan itibaren Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği gereğince, satış noktalarında plastik poşetlerin tüketicilere 25 kuruş karşılığında verilmesi uygulamasına başlandı.
  • Yönetmelik uyarınca, kalınlığı 15 mikronun altında olan, gıdanın doğrudan temas ettiği ve hijyen için ihtiyaç duyulan birincil ambalaj poşetleri ücretsiz verilmeye devam ediliyor.

Satış noktaları, her bir poşetin satışında tüketiciden en az 25 kuruş talep edecek, bunun 15 kuruşu, 'Geri Kazanım Katılım Payı' olarak Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına yatırılacak. Geri Kazanım Katılım Payı çevre projelerinin desteklenmesi amacıyla kullanılacak. Kalan 10 kuruş ise plastik poşetlerin maliyeti ve KDV bedelini kapsayacak.

İçecek ambalajlarında depozito uygulamasına geçiliyor
Gündem

Poşetlerden alınan 25 kuruş, çevre projelerinin desteklenmesinde kullanılıyor.

Plastik kullanımını azaltmak amacıyla başlatılan uygulamayla çevre kirliliğinin önlenmesi, çevre duyarlılığı için farkındalık oluşturulması ve kaynakların verimli yönetilmesi hedefleniyor.

Yönetmelik farkındalık oluşturdu

Plastik poşetlerin ücretlendirilmesi uygulamasında gelişen süreç ve gelinen nokta itibariyle gerek satış noktaları gerekse de vatandaşlar açısından belirli bir bilgi ve farkındalık seviyesi oluşturulduğu, toplumda bez çanta, file gibi çok kullanımlık taşıma ekipmanlarının kullanımının yaygınlaştığı ifade edildi.

İlk ağızdan: PAGDER poşete 15-50 mikron ayarı istiyor
Gündem

Sürecin aksatılmadan ve uygulamada farklılıklar oluşmasına fırsat vermeden yaygınlaştırılarak, sürdürülmesini sağlamak amacıyla Bakanlık tarafından izleme ve kontrol işlemleri titizlikle yürütülüyor.

Yönetmelik büyük ölçüde farkındalık oluşturdu. Bunun sonucu olarak halk bez poşet kullanmaya özen gösteriyor.

Türkiye genelinde yüzde 78,4 azalma yaşandı

Uygulama ile Türkiye'de plastik poşet kullanımında 78,4 azalma oldu. Aylık yaklaşık 35 adet olan kişi başı kullanımı sayısı yaklaşık 10'a kadar düştü.

Türkiye genelinde poşet kullanım oranında ise yüzde 78,4 düşüş gözlemlendi.

Ücretli poşet uygulaması marketlerden sonra kitapçılarda başladı
Hayat

Vatandaşlar başta olmak üzere ilgili sektör temsilcilerinin de uygulamanın çevresel boyutu açısından verdikleri desteklerin korunması ve herhangi bir yanlış algının oluşmasına fırsat verilmemesi açısından kurumsal bütünlük içerisinde hareket edilmesine dikkat edildiği belirtildi.

Plastik poşetler doğada yüzyıllar geçmesine rağmen çözünmeyerek büyük ölçüde çevre kirliliğine sebep oluyor.

Denize atılan 'ufacık bir poşet'in doğurduğu büyük sorun
Nerede çekildiği bilgisi paylaşılmayan videoda, amatör dalgıçlar, okyanusun dibinde küçük bir poşete sıkışmış balıkla karşılaşıyor. Dikenli yüzgeçleri yüzünden girdiği poşetten geri çıkamayan balığa dalgıçlar yardım ediyor.


HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.