Putin ve Kim ilk kez bir araya geldi: Toplantılar gün boyu devam edecek

ÇAĞRI SAÇARALP REUTERS, GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Rusya'nın Vladivostok şehrinde buluştu. Dünyanın merakla beklediği zirveye dair merak edilenleri derledik.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Rusya'nın Vladivostok şehrinde buluştu. Sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı Vladivostok şehrindeki Putin ve Kim arasında yapılan zirve "ilk" olma özelliği taşıyor.

Görüşmelerin açılışında konuşan Putin, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki ikili ilişkilerin bu ziyaret sayesinde gelişeceğine emin olduğunu ve görüşmelerin Kore yarımadasındaki anlaşmazlığa son vermek adına sorunları belirlemeyi sağlayacağını açıkladı.

Kuzey Kore lideri Kim Rusya'ya gitti: Ekmek ve tuz ikram edildi
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmek için Rusya'nın Vladivostok kentine gitti. Kuzey Kore lideri ekmek ve tuz ikram edilerek karşılandı.

Ziyaretin gün boyu detayları için GZT/Gündem'i takip edin...

Putin ayrıca Pyongyang’ın Washington ile ilişkilerini normale döndürme çalışmalarını desteklediğini de belirtti.

Rusya'ya dün zırhlı treniyle ayak basan Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ise zirvenin Kore yarımadasındaki sorunların çözülmesini sağlamanın yanı sıra iki ülkenin koordineli çalışmasına imkan kılacağını ifade etti.

Toplantının gündeminde neler var?

Gün boyu devam etmesi planlanan toplantıda Pyongyang'ın nükleer faaliyetleri ve ülkeye yönelik uygulanan yaptırımlar gündeme alınacak. Uzmanlara göre Rusya'nın bölgede önemli bir aktör olduğunu göstermeyi hedeflediği zirveden, yaptırımların kaldırılmasına ilişkin somut bir sonucun çıkacağı düşünülmüyor.

Film sahnesi değil gerçek: Donald Trump-Kim Jong-un bir araya geldi
Gündem

Kim, Trump'la iki kez bir araya gelmişti

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, 2018'de Singapur'daki tarihi bir zirvede Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ile görüşerek ekonomik yaptırımların son bulması için önemli bir adım atmıştı.

Vietman'da şubat ayında tekrarlanan görüşmelerden sonuç alınamadığı için iki ülke arasındaki müzakereler askıya alınmış durumda.

Trump ve Kim'in üçüncü görüşmesi için ilk 'yeşil ışık' yandı
Gündem

ÇAĞRI SAÇARALP GZT Editörü

GZT Gündem’in sorumlu editörü olarak görev yapıyor. GZT’de Cinayet Ansiklopedisi ve Oltamıza Takılanlar programlarını hazırlayıp sunuyor. Çaya olan düşkünlüğü ve konuşkanlığıyla tanınıyor. Çağrı’ya cagri.sacaralp@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.