Rumlardan İtalya'ya 'Doğu Akdeniz'de sondaj' onayı

DUYGU GÖKTÜRK DİĞER, GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Doğu Akdeniz'de Türk varlığına tahammül edemeyen Rum kesimi tarafından skandal bir adım atıldı. Rum kesimi İtalyan petrol ve doğalgaz şirketine (ENI) sondaj çalışmaları için onay verdi. Doğu Akdeniz'in son durumu ise tam anlamıyla kurtlar sofrası! İddia edilen 'Münhasır Ekonomik Bölge' sınırları içerisinde Doğu Akdeniz 8 şirkete parsellenmiş durumda.

Rum kesimi, Kıbrıs'ın yedinci bloğunda sondaj çalışmalarının yapılması için İtalyan petrol ve doğalgaz şirketine (ENI) ve Total enerji şirketlerine onay verdi.

Önümüzdeki iki yıl için ise, Rum kesimi tarafından dokuz sondaj operasyonu onaylandı.

Türk gemileri, engelleme girişimlerine rağmen sondaj çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Son durum: Kurtlar sofrası

Doğu Akdeniz'in 'Münhasır Ekonomik Bölge' iddia ettiği sınırlar içerisinde kurtlar sofrasını andıran son durumu ise Avrupa Birliği'nin, özellikle de ABD ile Fransa'nın Türkiye'nin sondaj faaliyetlerini sürdürmesini neden istemediğini gözler önüne seriyor.

Doğu Akdeniz'de sondaj faaliyetlerinde bulunmasına onay verilen ülkeler

Ne olmuştu?

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Enerji Bakanı Yiorgos Lakkotrypis, İtalya ile arama faaliyetleri konusunda anlaşma sağlandığına yönelik açıklama yapmıştı. Pazartesi günü kabine toplantısında ise imzalar atıldı.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Enerji Bakanı Yiorgos Lakkotrypis

Total ve ENI geçen Kasım ayındaki yedi numaralı blokta bir keşif lisansı için başvuruda bulunmuştu.

Doğu Akdeniz'de dengeler değişecek: Rusya'dan işbirliği sinyali
Dünya Politika

Sondaj gemilerimizi koruyan muhteşem 'eskortlar'
T.C. Millî Savunma Bakanlığı‏ resmî Twitter hesabında: 'Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız, Doğu Akdeniz'de sondaj çalışması yapan gemilerimize; havadan 'BAYRAKTAR TB-2 İHA, Deniz Karakol Uçağı ve Deniz Helikopterleri', su üstünden 'Fırkateyn, Korvet ve Hücumbotlar', sualtından 'Denizaltılar' ile sürekli ve kesintisiz refakat ediyor...' notu ile bu eşsiz görüntüleri paylaştı.


D DUYGU GÖKTÜRK Pirimedya

GZT Gündem kategorisinde sıcak gündem maddelerini ve son dakika gelişmelerini takip eder. Dış politikayla özel olarak ilgilenir. Merak edilen konuları uzman görüşü alarak haberleştirir. Duygu'ya duygu.gokturk@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.