Rusya'dan S-400 açıklaması

HABER MERKEZİ DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR

Uzun süredir konuşulan S-400 alım sürecinde sona gelindi. Rusya'dan da önemli bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada Türkiye'ye ilk S-400 bataryasının teslimatı için yüklemenin Pazar günü yapılacağı bildirildi.

Türkiye'ye ilk S-400 bataryasının teslimatı için yüklemenin Pazar günü yapılacağı bildirildi. Kremlin de anlaşmanın planlandığı gibi devam etttiğini açıkladı.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre; Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, S-400'lerin Türkiye'ye teslimatı için yüklemenin Pazar günü yapılacağına dair Türk basınında çıkan haberlere yönelik açıklamada bulundu.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov

Peskov "S-400 anlaşmasının planlandığı gibi devam ettiğini teyit edebilirim" ifadesini kullandı.

  • Türk basınında çıkan haberlerde, Rusya'dan alınan S-400 füze savunma sistemlerinin Türkiye'ye teslimatı için yüklemenin Pazar günü yapılacağı bildirildi.

Habertürk, S-400'lerin Rus askeri havalimanından Pazar günü yüklemesi yapılması planlanan S-400'lerin önümüzdeki hafta Türkiye'ye gelmesinin beklendiğini duyurdu.

Haberde ayrıca S-400'lerin sevkiyatı için iki Rus kargo uçağı kullanılacağı, füze savunma sisteminin kurulumu için dokuz kişilik ekibin Türkiye'ye gideceği belirtildi. İlk etapta bir adet bataryanın teslimatının gerçekleştirileceği de aktarıldı.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, S-400'lere ilişkin dünkü açıklamasında, "Temmuz'un ikinci haftası geldiğinde göreceksiniz" demişti.

Savunma Sanayi Başkanı'ndan S-400 açıklaması
Gündem

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir -AA

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'la haftasonu Japonya'da yaptığı görüşme sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400'lerin on gün içerisinde geleceğini açıklamıştı. Donald Trump'la görüşmesine ilişkin de "Yaptırım diye hiçbir şey duymadık şu ana kadar" demişti.

Trump'ın S-400'de 'çözüm' sürprizi yaptırım isteyen vekili rahatsız etti
Gündem

Rus yapımı S-400'lerin NATO sistemleriyle uyumlu olmadığını savunan ABD, daha önce F-35 üretim programının ortakları arasında yer alan Türkiye'yi bu projeden çıkarmakla tehdit etmişti.

  • F-35 savaş uçaklarından 100 adet almayı planlayan Türkiye'nin eğitim için ABD'ye gönderdiği pilotlara eğitimin durdurulması kararlaştırılmıştı.

Cumhurbaşkanı'ndan ABD'ye rest: Türkiye F-35 projesinin pazarı değil, ortağı
Gündem

S-400'ler ambalajda kalmayacak!

S-400 konusunda adını vermek istemediği uzmanlarla görüştüğünü söyleyen Nevşin Mengü, bu sistemin Türkiye için faydalı olmadığını ve hatta S-400'lerin ambalajında duracağını iddia etti.Sizler için hazırladığımız bu video durumun aslında öyle olmadığını gözler önüne seriyor.

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.