Rusya'dan S-400 açıklaması: Türkiye'yle yeni anlaşma imzalanacak

HABER MASASI AA 1 DAKİKADA OKUNUR

Türkiye'yle 2020 yılında yeni bir S-400 anlaşmasının imzalanacağını Rus savunma şirketi Roso-Boron-Export'un genel müdürü açıkladı. Dün ve bugün Türkiye'de S-400'lerin testlerine de başlandı. İkinci parti S-400'ler için yeni anlaşmanın 2020'nin ilk yarısında olması bekleniyor.

Rusya'nın Türkiye ile önümüzdeki yılın ilk yarısında yeni bir S-400 sözleşmesi imzalamayı planladığı belirtiliyor.

Sözleşme önümüzdeki yılın ilk yarısında imzalanacak

Açıklamayı Rus savunma şirketi Roso-Boron-Export’un Genel Müdürü Alexander Mikheev yaptı. Mikheev "Önümüzdeki yılın ilk yarısında sözleşme imzalamayı umuyoruz" dedi.

Türkiye'ye şuana kadar 4 adet S-400 bataryası teslim edildi

Türkiye'nin Rusya'yla yaptığı anlaşmadaki S-400'ler teslim edilmeye başlandı. Şu ana kadar 4 adet S-400 bataryası Türkiye'ye teslim edildi.

ABD'nin S-400 tepkisi

ABD, Türkiye'nin Rusya'ya ait savunma sistemine sahip olmasına tepki gösteriyor. ABD, Ankara'ya yaptırım tehdidinde bulunarak F-35 savaş uçağı programından çıkarmıştı. Washington'un S-400'ler aktive edilmediği takdirde yaptırımı rafa kaldırılabileceği önerisi Türkiye tarafından kesin bir dille reddedilmiş, 13 Kasım'da

söz konusu S-400 sorunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump tarafından Beyaz Saray'da görüşüldü.

  • S-400 nedir?
  • -Dünyadaki en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak nitelendirilen S-400, savaş uçakları, radar tespit ve kontrol uçakları, keşif uçakları, stratejik ve taktik uçaklar, taktik, operasyonel-taktik balistik füzeler, orta menzilli balistik füzeler, hipersonik hedefler ve diğer gelişmiş hava saldırısı araçlarını imha etmek üzere tasarlandı.

    -S-400, çok uzun menzilli 40N6 model füzeyle 400 kilometre, uzun menzilli 48N6 model füzeyle 250 kilometre, orta menzilli 9M96E2 model füzeyle 120 kilometre ve kısa menzilli 9M96E model füzeyle de 40 kilometredeki hedefleri vurabiliyor.

    -Kısa, orta ve uzun menzillerde füzeleri aynı anda kullanabilen S-400, 600 kilometre uzaklıktaki hedefi algılama özelliğine sahip ve saniyede 4,8 kilometre hızla füze gönderilebiliyor. Sistem, hedefe 10 saniyeden daha az sürede tepki veriyor.

S-400 hava savunma sistemleri test ediliyor
Ankara önemli bir teste ev sahipliği yapıyor, Rusya'dan alınan hava savunma sistemi S-400'ler test edilecek.
Ankara Valiliği, bugün ve yarın hava savunma sistemi (HSS) projesi kapsamında, başkent semalarında F-16 savaş uçaklarının yüksek ve alçak irtifalarda uçacağını duyurdu. Savaş uçaklarını uçuş nedeninde S-400'ler için tek ve eğitim faaliyetlerini kapsadığı belirlendi. Ankara Kahramankazan'daki eski adı Akıncı Üssü olan, Mürted Hava Meydan Komutanlığı'nda konuşlu S-400 bataryaları başkent semalarını tarayacak ve ilk testilerini gerçekleştirmiş olacak. Sistemin kurulum işlemlerinin ardından Nisan 2020'de aktif hale getirileceği öğrenildi.

ABD'nin Türkiye'ye 'S-400' baskısının perde arkasında 'Tomahawk' mı var?
Dünya Politika

Bakanlık paylaştı! İşte S-400 teslimatından ilk görüntüler
Dünya Politika

Türkiye neden S-400 alıyor?
Uzun süredir gündemde olan S-400'lerin ilk partisi Ankara'ya geldi. GZT editörü Duygu Göktürk bu hafta 'Hemen Anlatalım'da hava savunma sistemi S-400'den bahsetti

S-400'ün içi nasıl tasarlandı? Ufak bir gezintiye hazır mısınız?
Dünya Politika