S-400 teslimatında ikinci gün

HABER MERKEZİ AA 1 DAKİKADA OKUNUR

S-400 parçalarını taşıyan bir Rus kargo uçağı daha Mürted Hava Üssü'ne indi.

Dün başlayan S-400 teslimat süreci bugün de devam ediyor. Sistemin parçalarını taşıyan İlyushin modeli kargo uçağı biraz önce Mürted Hava Üssü'ne indi.

Ne olmuştu?

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara’ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başlamıştır" denilmişti.Bu doğrultuda dün sistemin parçalarını taşıyan üç uçak Mürted Hava Üssü'ne inmişti.


Rusya Savunma Bakanlığı, S400 sevkiyatının videosunu yayınladı
Rusya Savunma Bakanlığı, S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin, Mürted Hava Meydanı'na indirildiği anların görüntülerini sosyal medya hesaplarından paylaştı. İşte o anlar...


  • S-400'lerin getirildiği üssün adı neden Mürted?
  • Akıncı Hava Üssü, 1960’da hizmete girmişti. Başkentin savunması amacıyla üs Ankara’nın batısındaki Mürted Ovası’na inşa edilmişti. Bölge adını, 1402’de Osmanlı ile Timur’un ordusu arasındaki Ankara Savaşı’ndan almıştı. Savaş sırasında Osmanlı ordusunda yer alan Kara Tatarlar ve bazı Anadolu beyleri ihanet ederek Timur tarafına geçmişti. Bu savaşta Osmanlı ordusu yenilmiş ve padişah Yıldırım Beyazıd esir düşmüştü.

Bakan Akar'dan S-400 açıklaması
Gündem

Bakanlık paylaştı! İşte S-400 teslimatından ilk görüntüler
Gündem

S-400 geldi: Peki, şimdi ne olacak?
Gündem

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.