S-400'ler bu hafta yola çıkıyor

HABER MERKEZİ AA 1 DAKİKADA OKUNUR

ABD ile Türkiye arasında sürtüşmelere neden olan S-400'ler uzun süre gündemde tartışıldıktan sonra son aşamaya gelindi. Belirtilen takvime göre bu hafta S-400'lerin sevkıyatına başlanıyor.

ABD ile gerginliğe neden olan S-400’lerin bu hafta Türkiye’ye sevkiyatının başlaması planlanıyor. Böylece Türkiye, S-400 satın alan ilk NATO ülkesi olacak.

Bir süredir ABD, Türkiye’nin S-400’leri teslim alması durumda yaptırımlarının uygulanacağı ve Türkiye’nin de ortağı olduğu F-35 programından çıkarılabileceğini belirtse deTürkiye, S-400 anlaşmasından geri adım atmadı.

Türkiye'nin en büyük sorunu: 'ABD ile ilişkiler'
Gündem

İlk batarya Mürted'e

S-400 sistemi için Türkiye de hazırlıklarını tamamladı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra adı 'Mürted' olarak değiştirilen Akıncı Üssü’ne, Rusya Devlet Silah Şirketi'nin istekleri doğrultusunda 'özellikli' hangarlar ve rampa yerleri inşa edildi. S-400’lerin muhafazası ve bakımlarının yapılacağı devasa büyüklükteki hangarlar, S-400’ler için hazırlandı. Yine sistem için komuta kontrol merkezi de kuruldu.

Rusya'dan S-400 açıklaması
Gündem

S-400'ler ambalajda kalmayacak!

S-400 konusunda adını vermek istemediği uzmanlarla görüştüğünü söyleyen Nevşin Mengü, bu sistemin Türkiye için faydalı olmadığını ve hatta S-400'lerin ambalajında duracağını iddia etti.Sizler için hazırladığımız bu video durumun aslında öyle olmadığını gözler önüne seriyor.

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.