S-400'ün Türkiye adresi ilk kez GZT yayınında konuşulmuştu

DUYGU GÖKTÜRK GZT 2 DAKİKADA OKUNUR

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada S-400'lerde birinci grup malzemenin Ankara Mürted Hava Meydanı'na getirildiği bildirildi. S-400'lerin nereye konuşlandırılacağı bilgisi ise Mete Yarar tarafından ilk defa GZT'de yayınlanan Güvenli Bölge programında duyurulmuştu.

S-400'lerde sevkİyat başladı, birinci grup malzeme Ankara Mürted Hava Meydanı'na getirildi.

Uzun bir süredir alınıp-alınmaması tartışılan S-400'lerin bu defa da nereye konuşlandırılacağı merak konusuydu.

İlk defa GZT duyurdu

İsmail Halis ve Mete Yarar'ın sunumuyla GZT'de yayınlanan Güvenli Bölge programında geçen hafta yine önemli konularda kritik bilgiler paylaşılmıştı.

S-400'ün Ankara Mürted Hava Meydanı'na konuşlandırılacağı bilgisi ilk defa Güvenli Bölge programında duyurulmuştu.

İsmail Halis ve Mete Yarar, Güvenli Bölge programında çok önemli açıklamalarda bulunmuştu.

  • Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar S-400'lerin konuşlanacağı yerler için ise "Türkiye S-400 gibi bir hava savunma sistemini bu kadar sınıra yakın bir yere kurmaz. Bu kadar kritik ve uzun menzilli bir sistem daha sınır içine ve kritik yerleri de kapsayacak şekilde konur. Bu Akıncı Üssü de (Mürted Hava Meydanı) olabilir. Büyük bir mesaj olur. Bazı yerlere deniz yoluyla getirilmişti ama Türkiye'ye uçakla geleceği kesinleşti. İlk geleceği yer Akıncı Üssü olabilir" demişti.

Mete Yarar ilk etapta tek bataryanın getirileceği bilgisini de vermişti.

Öte yandan Güvenlik uzmanı Mete Yarar TvNet'in yayınına katılarak "S-400 alınsa bile Türkiye kullanamaz diyen bir grup vardı. Biz bu süreci reddettik. Hem TvNet'te, hem de GZT'de yayınlanan Güvenli Bölge programında her zaman S-400'lerin geleceğini söyledim. Bunların gelmemesi gibi bir durum olamaz dedik. Ülkemize bu silah sistemi hayırlı olsun, inşallah kullanmaya gerek olmaz. Dünyanın en büyük savunma sistemine sahibiz ve Doğu Akdeniz'deki gelişmeler de bu sisteme sahip olmamızın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyacak. Bu sistem Suriye, Ajerbaycan, Ermenistan, Romanya'da da var. Bu sistemi almaya çalışan ülkeler, özellikle riskli bölgede yer alan ülkeler. İlk olarak Çin almıştı bu sistemi. Normalde bizim 2020 yılında almamız bekleniyordu, o tarihi beklemeden teslim edildi. Hepsi 2020 yılı içerisinde tamamlanacak. Peyderpey, farklı farklı bölgelere konulacak. Birbirlerini koruyacak şekilde de konuşlandırılabilir" dedi.

S-400'lerin adresini ilk defa GZT duyurdu
GZT'nin özel programı Güvenli Bölge'de S400'lerin Türkiye'deki adresi hakkında açıklamalarda bulunan Mete Yarar, 'Türkiye S-400 gibi bir hava savunma sistemi bu kadar sınıra yakın bir yere kurmaz. Bu kadar kritik ve uzun menzilli bir sistem daha sınır içine ve kritik yerleri de kapsayacak şekilde konur. Bu Akıncı Üssü de olabilir. Büyük bir mesaj olur. Bazı yerlere deniz yoluyla getirilmişti ama Türkiye'ye uçakla geleceği kesinleşti. İlk geleceği yer Akıncı Üssü olabilir' dedi.


Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, TVNET yayınına katılarak S-400'lere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Tokat gibi bir cevap verilmiştir"

Mete Yarar, Güvenli Bölge programında da altını çizdiği gibi Mürted'in konum olarak önemli mesajlar verdiğini belirterek "Ben en başından beri Mürted'e konulacağını söylemiştim. En doğru yer olarak oraya konuldu. Akıncı Üssü 15 Temmuz'daki karargahtı. Türkiye tarihi de denk getirerek ve konuşlandırmak için de Akıncı Üssü seçilerek tokat gibi bir cevap verilmiştir" dedi.

Güvenli Bölge: S-400'de son, Akdeniz'de ilk perde
Gündem

GZT Gündem kategorisinde sıcak gündem maddelerini ve son dakika gelişmelerini takip eder. Dış politikayla özel olarak ilgilenir. Merak edilen konuları uzman görüşü alarak haberleştirir. Duygu'ya duygu.gokturk@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.