"Silahsızlandırılmış bölgede" kritik görüşme

HABER MERKEZİ AA 1 DAKİKADA OKUNUR

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim-Jong-Un ile görüşeceğini açıklamıştı. Açıklamadan birkaç saat sonra ikili bir araya geldi. İki lider kameralara el sıkışarak poz verdi.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Seul'de bir araya gelen ABD Başkanı Trump'ın gündeminde Kuzey Kore lideri ile yapacağı olası görüşme vardı.

  • İki lider "silahsızlandırılmış bölge"de el sıkışırken, Trump sınırın Kuzey Kore tarafına geçerek bu ülke topraklarına adım atan ilk ABD başkanı oldu.

Teklif Trump'tan geldi

G-20 Zirvesi kapsamında Japonya'da bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'a görüşme teklifinde bulunmuştu. Kuzey Kore ise Trump'ın, silahsızlandırılmış bölgede görüşme yapma teklifine "çok ilginç bir öneri" yanıtını vermişti.

G-20 zirvesinde liderlerin beden dili bize ne anlattı?
Gündem

Dün yapılan açıklamada Trump, Kim ile "silahsızlandırılmış bölgede" görüşme önerisiyle ilgili bir soru üzerine, "Onların da buluşmayı istediğini anlıyorum. Hala detaylar üzerinde çalışıyoruz. Bana Kim Jong-un'un da görüşmeyi istediği söylendi. Ne olacağını göreceğiz; ben istiyorum, o da (görüşmeyi) çok istiyor." yanıtını vermişti.

  • Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore lideri Kim-Jong-un'un da onayladığını ve 'silahsızlandırılmış bölge'de Trump ve Kim-Jong-un'un buluşacağını açıklamıştı.

İki lider gazetecilere el sıkışarak poz verdi.

Görüşme öncesinde ABD Başkanı Trump görüşme öncesinde Paju'daki iki Kore'yi birbirinden ayıran silahsızlandırılmış bölgeyi de Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile birlikte ziyaret etti. Trump bölgeye dair Moon Jae-in ve askerlerden bilgi aldı. Bu kısa ziyaretten hemen sonra da Trump Kuzey Kore lideri ile görüştü ve el sıkıştı.

Trump'tan çok konuşulacak Türkiye açıklaması
Gündem

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ilk kez 12 Haziran 2018'de Singapur'da yapılan tarihi zirvede bir araya gelmiş, burada Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barış konusunda mutabakata varılmıştı.

İki lider 26-27 Şubat 2019'da Vietnam'ın başkenti Hanoi'de bir kez daha bir araya gelmiş ancak zirve beklenenden hızlı şekilde ve anlaşmasız olarak sona ermişti. Trump, Kim ile görüşmesine ilişkin, "Onlar yaptırımların tamamen kaldırılmasını istedi. Biz ise bunu yapmaya niyetli değildik. Bu nedenle anlaşamadık." değerlendirmesinde bulunmuştu.

2018 yılında gerçekleşen Trump-Kim zirvesinden sonuç çıkmamıştı. -AA

Donald Trump, Twitter'a karşı: 'Beni göstermiyorsunuz!'
Teknoloji

Trump ve Kim Jong Osaka sokaklarında kol kola yürüdü
Donald Trump ile Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un'un dublörleri G-20 Zirvesi'ne ev sahipliği yapmaya hazırlanan Japonya'nın Osaka kentinde halkın arasına karıştı. Dublörler, sokaklarda kol kola yürüyüp kent sakinleriyle selfie çektirdi. Özellikle Kore liderinin 'benzerliği' dikkat çekerken ortaya çok renkli anlar çıktı.

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.