Şirket aracını kullananlar dikkat! Tazminatsız işten atılabilirsiniz

HABER MASASI AA 1 DAKİKADA OKUNUR

Yargıtay emsal kararlarına bir yenisini ekledi. Çalıştığı şirkete ait olan aracı mesai saatleri dışında özel işlerinde kullandığı anlaşılan çalışanın işine son verilmesi kararı verildi. Üstelik kıdem ihbar ve tazminatını alamayacak.

Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki bir şirketin çalışanı, yaklaşık 2 ay süresince iş yerine ait aracı ve bazı malzemeleri mesai saatleri dışında özel işleri için kullandığı gerekçesiyle işten çıkarıldı.

Aracı şirket yetkililerinin bilgisi dahilinde kullandığını ifade eden çalışan, daha sonraki beyanlarında aracı kullanmadığını ileri sürdü.

Gebze 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde "görevi kötüye kullanma" suçundan açılan davada, çalışan hakkında delil yetersizliğinden beraat kararı verildi.

İş sözleşmesinin feshi nedeniyle açılan davada ise Gebze 3. İş Mahkemesi, iş akdinin haksız nedenle feshedildiği gerekçesiyle çalışan hakkında kıdem ve ihbar tazminatına hükmetti.

Yargıtay mahkemenin kararını bozdu

Temyiz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, iş akdinin haklı nedenle feshedildiği sonucuna ulaşarak yerel mahkemenin kararını bozdu.

Dairenin kararında, iş yerine ait aracın ve malzemelerin özel işlerde kullanıldığı, bu sebeple de iş ilişkisinde güven temelinin çöktüğü vurgulandı.

Çalışanın doğruluk ve bağlılık kurallarına aykırı davranışı nedeniyle işverence yapılan feshin haklı nedene dayandığına işaret edilen kararda, reddedilmesi gereken kıdem ihbar ve tazminatı talebinin, davacının ceza davasında beraat ettiği gerekçesiyle kabul edilmesinin hatalı olduğu ve bozmayı gerektirdiği belirtildi.

Nakit aldığı ödemeyi kartından çeken kasiyer, hem işinden hem tazminatından oldu
Dünya Politika

İstifa eden işçiye ihbar tazminatı yok
Dünya Politika

Yargıtaydan 'yıllık izin' kararı
Dünya Politika