Türk lirası referans faiz oranı oluşturuldu

HABER MASASI DİĞER, GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Borsa İstanbul Genel Müdürü Çetinkaya, "TLREF'e dayalı swap işlemleri yaygınlaştıkça faiz riskini yönetmek için bankacılık sisteminin dolar kullanmasına, bu kaynağı yurt dışına göndermesine gerek kalmayacak." dedi.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Murat Çetinkaya, uluslararası standartlarla uyumlu bir Türk lirası referans faiz oranı olan TLREF'i oluşturduklarını söyledi.

TLREF'e dayalı swap işlemleri yaygınlaştıkça faiz riskini yönetmek için bankacılık sisteminin dolar kullanmasına, bu kaynağı yurt dışına göndermesine gerek kalmayacak.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Murat Çetinkaya: "Uluslararası standartlarla uyumlu bir Türk lirası referans faiz oranı olan TLREF'i oluşturduk. TLREF'e dayalı swap işlemleri yaygınlaştıkça faiz riskini yönetmek için bankacılık sisteminin dolar kullanmasına, bu kaynağı yurt dışına göndermesine gerek kalmayacak. Pay piyasamızdaki pazar yapısı kriterlerimizi çok yakında revize edeceğiz. Çok yakın zamanda bir düzenlememiz uygulamaya geçecek. Bu yıl tamamlanmadan TL'nin dövize karşı fiyatlamalarında bir referans merkez olmasını amaçlayan adımlarımız olacak." ifadelerini kullandı.

TL'nin dövize karşı fiyatlamalarında bir referans merkez olması amaçlanıyor.

Bakan Albayrak'tan faiz açıklaması
Dünya Politika

Kısa süreliğine 6,40 seviyesine dayanan dolar/TL'nin yükselişi nasıl gerçekleşti?
Dünya Politika