Türkiye kavruldu! Son 48 yılın en sıcak ayı

HABER MERKEZİ DHA DAKİKADA-OKUNUR

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden gelen son açıklamalara göre Türkiye Haziran ayında son 48 yılın en sıcak ayını yaşadı. Bazı illerde de yağış miktarında rekor kırılırken, yapılan açıklamalara göre sıcaklıkları 2 ile 4 derece artması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, Türkiye son 48 yılın en sıcak Haziran ayını geçirdi. Bu yıl haziran ayında ortalama sıcaklık 23,4 derece ölçüldü.

  • Daha önceki yıllarda Haziran ayı ortama sıcaklığı 21,3 dereceydi. Daha önceki en sıcak haziran ayı ise ise 2012 yılında yaşanmıştı. En yüksek sıcaklık 45,4 derece ile 27 Haziran'da Şanlıurfa Ceylanpınar'da, en düşük sıcaklık ise 3,4 derece ile Kayseri Sarız'da 7 Haziran'da ölçüldü. 2019 yılında Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Solhan, Doğanşehir, Kâhta, Siverek ve Viranşehir'de haziran ayı sıcaklık rekoru kırıldı.

İstanbul'da hangi plajlarda yüzmek riskli?
Gündem

Yağış rekoru da kırıldı

Haziran ayında sıcaklığın yanında bazı illerde yağış rekorları da kırıldı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri haziran ayında normallerin altında yağış alırken Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde normallerin 2-3 katı yağış ölçüldü. Trabzon, Bilecik, Kocaeli, Kırıkkale, Çorum, Nevşehir, Bolu ve Karaman'da ay ortalamasına bakıldığında normallerin çok üzerinde yağışlar ölçüldü. Trabzon'da son 30 yılın, Kocaeli, Nevşehir ve Bilecik'te ise son 40 yılın en yağışlı haziran ayı olarak kayıtlara geçti.

Sıcaklıklar 2-4 derece artacak

Sıcaklıkların 2 ila 4 derece artması beklenirken, Doğu Akdeniz ile Rize ve Trabzon'un bazı kesimlerinde yerel olmak üzere sağanak yağış geçişleri bekleniyor.

Ülkemiz genelinin az bulutlu ve açık zamanla kuzeydoğusu ve Doğu Akdeniz'in iç kesimlerinin yer yer parçalı bulutlu, Rize ve Trabzon'un iç ve yüksekleri ile Doğu Akdeniz'in Toroslar mevkiinin yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

  • Hava sıcaklığının iç ve batı kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarlar genellikle kuzey, Akdeniz kıyıları ile Doğu Anadolu'nun güneydoğu kesimlerinde güney ve batı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

Aman dikkat: Aşırı sıcaklar kapıda
Hayat

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.