Birinci yargı paketi meclisten geçti

HABER MASASI NİHAYET DERGİ 1 DAKİKADA OKUNUR

Bir süredir üzerinde çalışılan yargı reformunun birinci paketi TBMM’de onaylanarak 24 Ekim 2019 tarihli resmi gazetede yayınlandı.

Yargı paketinin içerisinde yer alan ve artık yasalaşan yeni düzenlemelere göre temyiz kararlarının kapsamının genişlemesi, soruşturma esnasında tutukluluk süresinin bir yılı geçmemesi gibi maddeler var. Yargı paketiyle birlikte son iki haftada ciddi oranda cezaevinden tahliyeler de başladı. Birinci yargı paketinin tahliyeleri nasıl etkilediğini, hazırlığı devam eden 2. ve 3. yargı paketlerinin ne zaman çıkacağını 7 soruda değerlendirdik.

Birinci yargı paketi açıklandıktan sonra kaç kişi cezaevinden çıktı?

1- Birinci yargı paketi açıklandığından itibaren ciddi oranda cezaevinden tahliyeler başladı. Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan da bu paket kapsamında tahliye edildi. Her ne kadar af içermese de 5 yıl ve altında ceza alanlara Yargıtay hakkı geldi. Edinilen bilgiye göre 3 ila 4 bin kişi cezaevlerinden tahliye edildi.

Kaç kişinin cezaevinden çıkması planlanıyor?

2- Kesin olmamakla birlikte cezaevinden en az 38 ila 40 bin kişinin tahliye olacağı hesaplanıyor.

OHAL süreciyle ilgili ne gibi düzenleme var?

3- 21 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL kapsamında terör örgütlerine üyeliği, iltisakı ya da bunlarla irtibatı nedeniyle pasaportları iptal edilen ya da pasaport talepleri reddedilenlere, pasaportları İçişleri Bakanlığınca yapılan inceleme sonrası verilecek.

Tutukluluk süresiyle ilgili yapılan düzenleme neyi kapsıyor?

4- Soruşturma aşamasında tutukluluk süresi, ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işlerde 6 ayı, görevine giren işlerde 1 yılı geçemeyecek. İstinaf mahkemelerinde kesinleşen 5 yılın altındaki cezalara Yargıtay’da temyiz yolu açılacak.

Terörle Mücadele Kanunu’na neler eklendi?

5- ‘Haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz’ ibaresi eklendi. ‘Haber verme’ ve ‘eleştiri’ hukuka uygunluk nedeni sayıldı.

Darbe davalarında durum nedir?

6- Darbe davalarında bin 224 darbeci ağırlaştırılmış müebbet aldı. Bin 103 sanık için müebbet hapis cezası verildi. Bin 511 sanık 20 yıla kadar hapse mahkum oldu. İki bin 644 sanık da beraat etti. Beraat edenler öğrenci, er vs.

2 ve 3. yargı paketlerinde neler yer alacak?

7- Edinilen bilgiye göre ceza hukukuyla ilgili düzenlemeler içeren ilk paketin ardından gelecek ikinci pakette hukuk yargılamalarına ilişkin konular yer alacak. Noterler, icradan çocuk tesliminin kaldırılması, icra iflas kanununda değişikler yeni paketin öne çıkan başlıkları olacak. 2. Yargı paketinde nafaka konusunun olup olmayacağı ise henüz netleşmedi. 2 ve 3. yargı paketlerinin 2020 yılına kalması bekleniyor.