Camilerde oturak dönemi kapandı

HABER MASASI

Gün geçmiyor ki camilerdeki acayiplikler artmış olmasın. Oturarak namaz kılamadığını iddia ederek lüks koltuk ve tefrişlere kadar uzanan tabure, sandalye veya koltukta namaz skandalına Diyanet İşleri Başkanlığı nihayet müdahale etti. Yayınlanan genelgeyle İslâmî kaide ve cami âdâbına aykırı bu hareket kontrol altına alınacak.

Ayakta namaz kılamadığı iddiasıyla, sandalyede oturarak ‘namaz’ kılanlar için camilerde ayrılan oturaklı/koltuklu özel bölümler kaldırıldı. 16 Aralık günü Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre bu oturaklar kaldırılırken, hiçbir şekilde oturamayacak olanlar için ise camilerde katlanabilir tabureler hazır bulunacak.

CAMİ ADABINA UYGUN DEĞİL

Oturması mümkün olmayanlar bu taburelerle safların arasında namaz kılınabilecek. Bu değişikliğe gerekçe olarak ise cami adabına uygun olmaması ve saf düzeninin dışında kalması gösterildi. Diyanet’ten yapılan açıklamada, “Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan namazı oturarak kılmaktır. Böyle kişilerin namazını kendi durumlarına göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılmaları uygun görülmüştür” ifadelerine yer verildi.

KİLİSE BENZERİ GÖRÜNTÜLER

Bu genelgeyle kilise benzeri bölümler ortadan kalkacak. Oturarak namaz kılmanın nedenlerinden biri de gerekli ve gereksiz şekilde milyonlarca insanın vücuduna hastanelerde metal aksamlar bağlanması olarak gösteriliyor. Kimi metaller yüzünden eğilemezken, kimi de bu bahaneye sığınarak kolaya kaçıyordu. Diyanet’in ortopedi sektörüne de yanlıştan dönme çağrısı yapması isteniyor.