Avustralyalı terörist saldırı öncesi tepki için Erdoğan'ın konuşmasını paylaşmış

HİKMET YALÇINKAYA GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde iki camiye gerçekleştirilen ve 49 kişinin ölümüne yol açan katliamın planlayıcısı Brenton Tarrant isimli teröristin saldırı öncesi tepki göstermek amacıyla Twitter üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2 yıl önce gerçekleştirdiği konuşmayı paylaştığı belirlendi.

Yeni Zelanda'nın ChristChurch kasabasındaki iki camiye, cuma namazı esnasında silahlı terör saldırısı düzenlendi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern terör saldırısında 49 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirirken katliamın planlayıcısı Brenton Tarrant isimli teröristin Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2 yıl önce yapmış olduğu konuşmayı paylaşması dikkati çekti.

Saldırılar nedeniyle 4 kişi gözaltına alındı.

Erdoğan'ın 2 yıl önceki konuşmasını paylaştı

Terör saldırısını tertipleyen Brenton Tarrant'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 17 Mart 2017'de Eskişehir'de katıldığı toplu açılış töreninde gerçekleştirdiği ve Avrupa ülkelerinde yaşayan Türklere "3 değil 5 çocuk yapın. Avrupa'nın geleceği sizlersiniz" diye seslendiği haberi paylaştığı görüldü.

Terörist bu haberi paylaştı.

Teröristin 12 Mart'ta paylaştığı haberler arasında Müslüman ülkelerin haberleri yer alırken, farklı zamanlarda gerçekleşen terör eylemlerinin de yer aldığı görüldü.

Twitter hesabının askıya alınmasının ardından paylaşımlarına erişilemeyen teröristin arayüz aracılığıyla sayfasında yapmış olduğu paylaşımlar görülebiliyor.

Paylaşımlarına bakmak için buraya tıklayın

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir'de katıldığı toplu açılış töreninde Avrupa ülkelerinde yaşayan Türklere seslenmiş, "3 değil 5 çocuk yapın. Avrupa'nın geleceği sizlersiniz" demişti.

Erdoğan, "Avrupa'daki kardeşlerime sesleniyorum; yaşadığınız, çalıştığınız yerler sizin vatanınızdır, sılanızdır. Oraya sahip çıkın, daha iyi yerlerde yaşayın, en güzel evlerde oturun, en iyi arabalara binin, 3 değil 5 çocuk yapın. Avrupa'nın geleceği sizlersiniz."

Yeni Zelanda'daki terörist neden canlı yayın yaptı?
Gündem

Cami saldırganının kendisine sorduğu 15 soru ve kan donduran 15 cevabı
Gündem

Yeni Zelanda'da camilere saldıran teröristin silahında dikkati çeken detay
Gündem

HİKMET YALÇINKAYA GZT Editörü

GZT’de Gündem editörü olarak görev yapan Hikmet, GZT’de her hafta yayınlanan "Şehir Efsaneleri" programını hazırlayıp sunuyor. Model araba ve tesbih koleksiyonu yapan Hikmet'e, hikmet.yalcinkaya@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.