Boeing 737 MAX: Sadece 21'i uçuyor

HABER MERKEZİ DHA 1 DAKİKADA OKUNUR

Dünyanın gündemine ilk sıradan giren ve güvenlik sebebiyle havayolları şirketlerinin yere indirdiği Boeing 737 Max 8 ve Max 9 modelleriyle 09:20 itibariyle dünya genelinde gerçekleştirilen uçuşlarda belirgin bir azalma yaşandı.

Etiyopya ve Endonezya'daki Boeing 737 Max 8 tipi uçak kazaları sonrası Türkiye'de dahil dünya genelinde birçok havayolu şirketinin Max uçak modelinin kullanımını durdurması ve birçok hava sahasının yasaklanması, Max uçuşlarını büyük ölçüde azalmasına neden oldu.

Boeing 737 Max 8'in güvenlik kılavuzu görünüyor.

Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı da (EASA), Avrupa'daki tüm Boeing 737 Max uçuşlarını askıya alma kararı da bu model uçakların uçuşlarını da büyük ölçüde etkiledi. Boeing'in Max modellerinin uçuşlarındaki büyük düşüş radar görüntülerine yansıdı.

'Nedir bu Boeing krizi?' sorusuna 6 yanıt
Gündem

Uçak Avrupa ve Asya'da güvenlik nedeniyle yere indirildi.

Türkiye saati ile 09:20'de sadece 21'i havada

Boeing 737 Max 8 ve Max 9 modellerinin Türkiye saati ile 09:20'da dünya genelinde yaptığı uçuşlardaki azalma radar görüntüsünde de dikkati çekti.

Boeing Max'in radara yansıyan görüntüsü

Radar ekranlarında Boeing'in Max tipi uçaklardan sadece 21'inin havada olduğu görüldü. ABD'de Max'ların daha çok uçtuğu gözlendi. Türk Hava Yolları da, filosunda bulunan 12 adet Boeing 737 Max tipi yolcu uçağının ticari operasyonlarının, 13 Mart itibarıyle ikinci bir karara kadar durdurulduğunu açıklamıştı.

ABD'den 'tehlikeli uçuş'
Gündem

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.