Cammu Keşmir'de sular durulmuyor

HABER MERKEZİ AA 1 DAKİKADA OKUNUR

Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde güvenlik güçleriyle direnişçiler arasında çıkan çatışmada 2 direnişçi hayatını kaybetti.

Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde güvenlik güçleriyle direnişçiler arasında çıkan çatışmada 2 direnişçi yaşamını yitirdi.

Hindistan basınında yer alan haberlere göre polis, direnişçilerle ilgili alınan ihbar üzerine güvenlik güçlerinin Pulwama bölgesine bağlı Tral kasabasında dün akşam operasyon başlattığını belirtti.

Pakistan'ın hava saldırılarını protesto eden Hindistanlılar.

İnternet hizmeti yok

Polis, sabah saatlerinde de devam eden operasyonda, direnişçilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 2 direnişçinin öldüğünü bildirdi.

Kasabada internet hizmetlerinin askıya alındığı kaydedildi.

'Pakistan'a ait İHA vuruldu' iddiası

Hindistan medyası, hava kuvvetlerinin Pakistan'a ait bir insansız hava aracını (İHA) vurduğunu iddia etti.

Ülke medyasında yer alan bir habere göre Pakistan sınırında yer alan Racastan eyaletinin Bikaner kenti yakınlarında Hint savaş uçağı tarafından Pakistan'a ait bir İHA vuruldu.

Hindistan ile Pakistan arasındaki yaşanan son gerginlikler dolayısıyla Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de savaş karşıtı gösteri düzenlendi.

İsmi verilmeyen bir kaynağa göre son 6 günde ikinci defa bir Pakistan İHA'sının vurulduğu belirtilirken taraflardan resmi açıklama yapılmadı.

Keşmir sorunu nedir?

İngiltere 1947'de Hindistan'dan çekilirken prenslik şeklinde yönetilen Keşmir'i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan ile birleşmeye karar verdi. Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da savaş çıktı.

Pakistan ve Hindistan arasında gerilim yükseldi.

Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde. Bölgenin yüzde 20'sine ise Çin hakim. Hindistan ele geçirdiği bölgeleri "Cammu Keşmir" eyaleti adı altında kendine bağladı. Cammu Keşmir, halen Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet durumunda. Pakistan ise kendi kontrolü altındaki Keşmir'e "Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)" ve "Gilgit Baltistan" olarak 2 özerk bölge statüsü verdi.

REKLAM

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 1948'den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü. Hindistan, halk oylamasına sıcak bakmazken Pakistan, BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

Güney Asya'da tansiyon yüksek: Hindistan ve Pakistan arasında ne oluyor?
Gündem

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.