Japon bakan 3 dakika geç kaldı 5 saat boykot edildi

HABER MERKEZİ AA, GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Japonya Olimpiyat Bakanı Yoşitaka Sakurada'nın üç dakika geciktiği toplantı, muhalefet milletvekilleri tarafından boykot edildi. İşine saygı göstermediği gerekçesiyle eleştirilerin hedefi olan Sakurada, gecikmeden dolayı özür diledi.

Japonya Olimpiyat Bakanı Yoşitaka Sakurada, parlamentodaki toplantıya 3 dakika geciktiği için özür diledi.

Muhalif milletvekilleri tepki gösterdi

BBC'nin haberine göre, Sakurada'nın dün parlamentoda bütçe komitesinin toplantısına 3 dakika gecikmesi üzerine muhalif milletvekilleri, Olimpiyat Bakanı'nın işine saygı göstermediği gerekçesiyle toplantıyı 5 saat boykot etti. Bakan Yoşitaka Sakurada ise gecikmeden ötürü özür diledi.

Sakurada aynı zamanda Siber Güvenlik Bakanı olarak görev alıyor.

Lösemi açıklaması da tepki çekmişti

Geçmişte yaptığı gaflar nedeniyle eleştirilen Olimpiyat Bakanı Sakurada, geçen hafta Japon yüzücü Rikako Ikee'ye lösemi teşhisi koyulmasıyla ilgili açıklamasıyla da tepki toplamıştı.

Ikee için "(2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda) potansiyel altın madalya sahibi, büyük beklentilerimizin olduğu bir atlet. Gerçekten hayal kırıklığına uğradım." ifadesini kullanan Sakurada, eleştiriler üzerine özür dilemek zorunda kalmıştı.

  • Japon bakan, savaşların yaşandığı dönemde Japon askerlerinin tecavüz ve cinsel istismarına uğrayan kadınlar için de ağır ithamlarda bulunmuştu.

Bakan Sakurada, lösemi hasta teşhisi konulduğu gerekçesiyle Olimpiyatlara katılamayacak olan sporcu hakkındaki konuşması nedeniyle eleştirilmişti.

İstifa çağrıları yinelendi

Aynı zamanda Siber Güvenlik Bakanı olan Sakurada, geçen yıl hiç bilgisayar kullanmadığını da söylemişti.

Japonya'da muhalif milletvekilleri birçok kez Sakurada'ya istifa çağrısında bulunmuştu.

Japonya Trump'ı Nobel'e aday gösterdi: Hiçbir zaman kazanamayacağım ama olsun
Gündem

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.