Trump’ın eski seçim kampanyası müdürüne 47 ay hapis cezası

HABER MERKEZİ REUTERS, DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR

ABD Başkanı Trump’ın eski seçim kampanyası müdürü Paul Manafort, başkent Washington yakınlarında çıkarıldığı mahkemede 47 ay hapis cezası aldı. Manafort, 13 Mart’ta da Washington’da bir başka davada iki komplo suçlaması nedeniyle ceza alacak.

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski seçim kampanyası müdürü Paul Manafort, ABD’nin başkenti Washington’da çıkarıldığı mahkemede 47 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Manafort, banka ve vergi dolandırıcılığı suçlarından geçen Ağustos'ta hüküm giymişti. Rusya soruşturmasını yürüten özel savcı Robert Mueller, Paul Manafort'un Ukraynalı politikacılara danışmanlık hizmeti verirken kazandığı geliri vergi dairesinden gizlediğini ortaya çıkarmıştı.

Paul Manafort

Savcılar Manafort için 19 ila 24 yıl hapis cezası istemişti; ancak Hakim T.S. Ellis bu talebi ağır buldu. Bununla birlikte hakim, Manafort’a avukatlarının da istediği indirimli süreden daha az hapis cezası verdi.

ABD'de Rusya'nın 2016'da ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiaları soruşturmasında da suçlu bulunan Manafort, gelecek hafta bu suçlamalardan hüküm giyecek.

Manafort'un avukatları müvekkillerinin pişman olduğu için 4 yıl 3 ayla 5 yıl 3 ay arasında ceza verilmesini talep etmişti.

Manafort, 13 Mart’ta da Washington’da bir başka davada iki komplo suçlaması nedeniyle ceza alacak. Manafort geçen Eylül'de yasadışı lobicilik suçlamasından yargılandığı bu davada suçunu kabul etmişti.

Manafort, 2016 yılında Trump'ın seçim kampanyası menajeri olarak 3 ay görev yapmış ve Ukrayna'daki faaliyetleri ve vergi kaçakçılığı suçlamalarının ardından istifa etmişti.

Trump'ın yakın çevresine Rusya soruşturması

Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiasıyla başlatılan ve Özel Yetkili Savcı Mueller tarafından yürütülen soruşturmada Trump'ın seçim kampanyasında görev almış bazı kişilerin Ruslarla ilişkileri odak noktası olmuştu.

  • Rusya soruşturmasında şu ana kadar eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in yanı sıra Trump'ın eski kampanya menajeri Manafort ve yardımcısı Rick Gates ile kampanya dönemindeki dış politika danışmanlarından George Papadopoulos savcı Mueller tarafından suçlanmıştı.

Trump ise soruşturma çerçevesinde suçlanan ya da ceza alan kişilerin eylemleri ile kendisi veya başkanlık seçimleri arasında herhangi bir bağ olduğu iddialarını reddediyor, Rusya ile arasında herhangi bir gizli iş birliği olabileceği yönündeki iddiaların kabul edilemez olduğunu savunuyor.

REKLAM

Eski avukatından Trump'a sert sözler: Tamamen ırkçı, yalancı
Gündem

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.