Türk siyasi tarihinde unutulmayan seçim müzikleri

ÇAĞRI SAÇARALP DİĞER, GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Siyasal parti mesajlarının seçmene ulaşmasını sağlayan seçmenlerin diline pelesenk olan, Türk siyasi tarihine damga vuran seçim müziklerini sizler için derledik…

Seçim süreçlerinde; meydanlarda, sokaklarda, televizyonlarda, radyolarda, reklamlarda duyduğumuz seçim şarkıları, seçmenleri harekete geçirme, siyasal katılımı arttırma bağlamında propaganda amaçlı kullanılmaktadır.

Seçim dönemlerindeki siyasal partiler; vatandaşları etkilemek, sandığa yönlendirmek için birçok farklı araç ve teknik kullanmaktadır. Kulağa hitap eden başarılı seçim müzikleri seçmeni motive edici, teşvik edici, seçmeni harekete geçirme bağlamında siyasal iletişim çalışmalarının geçmişte olduğu gibi günümüzde de halen en önemli unsurlarındandır.

Türk siyasi tarihinde seçim meydanlarını coşturan, seçim süreçlerine renk katan, yıllar geçmesine rağmen halen seçmenlerin dilinden düşmeyen seçim müziklerini sizler için derledik. İşte o akılda kalan o müzikler…

0. AK Parti: Haydi Bir Daha
0. ANAP: Hadi Bakalım
0. Adalet Partisi: Komüniste Kanma Zühtü
0. Anavatan Partisi: Arım Balım Peteğim
0. Milliyetçi Hareket Partisi: Türkeş Gelecek
0. Demokratik Sol Parti: Ak Güvercin Geliyor
0. Refah Partisi: Refahın Vakti Geldi
ÇAĞRI SAÇARALP GZT Editörü

GZT Gündem’in sorumlu editörü olarak görev yapıyor. GZT’de Cinayet Ansiklopedisi ve Oltamıza Takılanlar programlarını hazırlayıp sunuyor. Çaya olan düşkünlüğü ve konuşkanlığıyla tanınıyor. Çağrı’ya cagri.sacaralp@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.