BBC, Netflix'e rakip oluyor

ADİLE TOPÇU GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Netflix'in son zamanlarda izlenme oranlarında büyük bir artış gözüküyor. Orijinal ve başarılı yapımlarıyla dikkat çeken platform, ülkemizde de hatırı sayılır bir izlenme ve üye sayısına ulaştı. Netflix'in geçen yıl ve bu yıl yaptığı yapımlar Oscar kazanmayı başardı. BBC ve ITV de Netflix'in bu başarısına rakip olmak için BritBox adında yeni bir dijital yayın platformu kuruyor.

Televizyon dizilerinin yerini internet yayıncılığı yapan dijital platformlara yavaş yavaş bırakmaya başladı.

Dijital yayıncılığın öncülerinden Netflix ise ülkemizde de kullanıcı sayısı ve bilinirlik açısından giderek popülerleşmeyi başarmış durumda. Bu durum en büyük sebeplerinden birisi de, zengin içerik havuzuna sahip olması ve her yıl yüzlerce yeni dizi, film ve belgeselin bu havuza dahil olmasıdır. Sadece ülkemizde değil dünyada da oldukça izlenen Netflix'e rakip geliyor.

Netflix'in yakın zamanda Türkiye için yapacağı 3 proje
Hayat

BBC rakip oluyor

İngiltere'nin iki büyük yayın kuruluşu BBC ve ITV, Amerikan online yayın ağı Netflix'e rakip olması amacıyla BritBox adında yeni bir platform kuruyor. Luther ve Sherlock gibi dizileri dünya çapında tanınıp sevilen BBC ile The Crown ve Vanity Fair gibi dizilerin yapımcısı olan ITV, hem kendi yapımlarının hem de ortak yapımlarının yer alacağı bir dizi yayın platformu kuruyor.

İki kurum yaptıkları ortak basın açıklamasında, kuracakları platformun son aşamasına geldiklerini ve rekabet kurumundan onay almaları gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin yeni sinema salonu: ‘Dev isimler Netflix ile görüşüyor'
Hayat

The Crown dizisi İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in hayatını anlatıyor.

Oscar'ın yıldızı olmuştu

Netflix bu yıl Roma filmiyle 3 ödül alarak Oscar'a damgasını vurdu. Netflix'te yayınlanan Roma filmi En İyi Yabancı Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Sinematografi ödüllerini aldı. Törende ödül sayısı fazla olan tek film Roma'ydı.

Film, Meksiko'nun 1970'lerdeki siyasi kargaşa ortamında, bir evde hizmetçi olarak çalışan bir kadının canlı ve duygusal bir portresini sunuyor. Roma birçok festivalde ayakta alkışlandı. İzleyenlerden oldukça iyi etki alan film Oscar'ın en güçlü adaylarından birisiydi. Film, Roma, Meksiko’da, geçtiği mahalleden adını alıyor.

REKLAM

Organize İşler 2'den haber var: 'Netflix'te ücretsiz'
Hayat

A ADİLE TOPÇU Pirimedya