Beyazıt Kütüphanesi'nin de yer aldığı dünyanın 'en güzel' 10 kitaplığı

ÖMER FURKAN ÇINAR GZT 2 DAKİKADA OKUNUR

İnsanlar kitap okumayı sevdiği kadar kütüphaneleri de seviyor. Hatta ilgisi olmasa dahi gezmeyi, ziyaret etmeye bile özen gösteriyor. Bunu kütüphanelerin muhteşem mimarileri sahip olmasıyla da ilişkilendirebiliriz. Amerika'nın tanınmış aylık popüler kültür dergisi Wired tarafından hazırlanan, dünya üzerindeki en güzel görünüme sahip 10 kütüphanesi arasında dördüncü sırayı Türkiye'den Beyazıt Kütüphanesi aldı.

Kütüphanelerin bir depodan ayıran en temel özellik, görkemlimimarileri oluyor. Bu doğrultuda Müze ve Kütüphane Hizmetleri Enstitüsü tarafından hazırlanan 2012 tarihli bir raporda, 2009'dan beri ABD'de kütüphane tercihlerinde ziyaretçilerin, mimari ve dizayna önem verdiği tespit edilmiş.

Belki de bunun nedeni iyi bir kütüphanenin kitap için bir depodan daha fazla olmasıdır.

Teknoloji antik dillerin çözülmesinde nasıl yardımcı olacak?
Hayat

Amerika'nın tanınmış aylık popüler kültür ve teknoloji dergisi Wired, dünya üzerindeki en güzel 10 kütüphaneyi derlediği çalışmasında dördüncü sırayı Türkiye'den bir kütüphane yer aldı.

0. 10. Conarte Kütüphanesi

Meksikalı Anagrama mimarlık atölyesi tarafından dizayn edilen bu kütüphane en ilginç konseptlerden birine sahip.

0. 9 . Kanada, Halifax Merkez Kütüphanesi
Neredeyse tamamen camla kaplı olan bina Halifax lehir merkezinde yer alıyor ve mimarisi ile adeta üstüste konmuş dev cam tuğlalar görüntüsü veriyor. Ülke çapında 13 kütüphane zincirinin ilki ve en büyüğü olan Halifax Merkez Kütüphanesi 14 in 500 metrekarelik kapalı alana sahip. 
0. 8. İngiltere, Birmingham Kütüphanesi

Dışarıdan bakıldığında metal örgülerle sarılmış fütüristik bir alışveriş mağzasını andıran yapı iç mimarisi ile ziyaretçileri büyülüyor.

30 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan kütüphane içeride son derece modern ve temiz hatlara sahip.

0. 7. ABD, Chicago Halk Kütüphanesi

ABD'nin Chicago şehrinde yeni inşa edilen bu kütüphanede hiçbir sivri köşe bulunmuyor. Çakıl taşı şeklinde tasarlanan bina her birinde güneşlikler olan camla kaplı. 

Bu şekilde serin ve aydınlık tutulan kütüphane sivri uçlu veya köşeli herhangi bir aksam bulundurmadığı için çocuklar için de son derece elverişli .
0. 6. Norveç, Bodo Kütüphanesi

Pek çok modern kütüphaneye ev sahipliği yapan Norveç'in bir başka görkemli yapısı da aynı zamanda bir kültür merkezi olan Bodø Halk Kütüphanesi.

0. 5. Norveç, Vennesla Kütüphanesi

Norveç'in Vennesla şehrinde bulunan bu kütüphane adeta bir uzay gemisini andırıyor. 

Gövdesini oluşturan 27 taşıyıcı kemer kütüphanenin orijinal iskeletini oluşturuyor ve her bir kemerde aydınlatmalar bulunuyor.

0. 4. Türkiye Beyazıt Kütüphanesi

1506 yılında inşa edilen Beyazıt Kütüphanesi o dönem çorbaların kaynatıldığı mutfak olarak kullanılan tarihi bina 19. yüzyılın sonlarında devlet kütüphanesine çevrildi.

Kısa süre önce restore edilen ve içi modern minimalist yaklaşım ile tasarlanan kütüphane son derece nadir ve kıymetli eski yazıların yanı sıra yeni eserlerin de bulunduğu camekan kutular barındırıyor. 

0. 3. Çin, Yangzhou Zhongshuge kütüphanesi

Zhen Yuan şehrinde yer alan bu kütüphanenin içerisinde yürümek kitaplardan oluşan bir nehirde ilerlemeye benziyor. 

Kıvrımlı şekilde oluşturulan raflarda kitaplar tavana doğru bükülerek koyu renkte aynalardan oluşan yer döşemesi üzerinde yansıma yapıyor.

0. 2. ABD, Lawrence Halk Kütüphanesi

ABD'nin Vermont eyaletinde bulunan Lawrence Halk Kütüphanesi son derece modern bir dizayna sahip. Orjinal olarak 1972'de inşa edilen binanın iskeleti üzerine kurulan bu yeni bina mimar Gould Evans tarafından tasarlandı ve restore edildi. 

Muhteşem bir doğal aydınlatmaya sahip olan bu kütüphanenin pek çok noktasında yerden tavana camlar kullanıldı.

0. 1. Danimarka, Dokk1

İlk sırada Danimarka'nın Dokk1 kütüphanesi bulunuyor. 2016 yılında dünyanın en iyi halk kütüphanesi ödülünü alan Dokk1, 30 bin metrekarelik alanı ile tüm İskandinav ülkelerindeki en büyük kütüphane. 

Kütüphanenin en ilginç özellliği ise binanın ortasında yer alan bir çan. Şehirdeki hastaneye bağlı olan bu çan her doğum olduğunda bir defa çalıyor.

GZT Hayat Kategorisi’nde Editör olarak görev yapıyor. Ömer’e omer.cinar@pirimedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.