BKM'den Netflix açıklaması: Türk sinemasını ayakta tutmak istiyoruz

ÖMER FURKAN ÇINAR GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Sinema krizinin ardından vizyona giren ve büyük ses getiren Organize İşler 2 filminin vizyondan kalkmadan Netflix'te yayınlanması tepkilere neden olmuştu. Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği film ile ilgili açıklamada yine Erdoğan'ın yapım şirketi BKM'den geldi.

Sinemada yaşanan krizin çözülmesinin ardından 1 Şubat'ta vizyona girenOrganize İşler 2: Sazan Sarmalı gişede büyük bir başarı elde etti. 2 milyon seyirci barajına yaklaşan filmin dijital film platformu Netflix'te yayınlanması tepkilere yol açtı.

Organize İşler 2'den haber var: 'Netflix'te ücretsiz'
Hayat

Yılmaz Erdoğan, filmde bir dolandırıcı çetesinin lideri Asım Noyan karakterini canlandırıyor.

Tepkilerin ardından Yılmaz Erdoğan'ın başında olduğu BKMyapım şirketi konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

  • "Organize İşler Sazan Sarmalı" filminin Netflix üzerinden Türkiye dahil toplam 190 ülkede yayına açılacağı aktarılan açıklamada, "BKM olarak, sonuna kadar desteklediğimiz ve yasalaşmasından büyük memnuniyet duyduğumuz sinemalarla ilgili düzenlemenin; kampanyalar ve yazılımlarla ilgili kısmının yürürlüğünün, teknik ve ticari nedenlerle 1 Temmuz 2019'a ertelenmiş olmasına rağmen, filmlerimizin vizyon tarihini ertelemedik ve sezon için hazırladığımız tüm filmlerimizi vizyona çıkarma kararı aldık. Sektörümüzde yaşanan krizde ve değişen dünya koşullarında sinemayı ayakta tutmak adına Netflix ile yaptığımız bu anlaşmanın Türk sinemasını daha iyi yere taşıyacağına eminiz" ifadelerine yer verildi.

Organize İşler 2 filminde İstanbul'un silüetini oluşturan birçok tarihi yerin geniş görüntüleri yer aldı.

İstanbul'un tanıtımı için yerinde bir karar oldu

Açıklamada, filmin gişe rakamlarının beklenen düzeyde devam ettiği belirtilerek, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

  • "İstanbul'a ait bir filmi dünya çapında milyonlarca izleyiciye sunmak kararımızın gelecekte Türk sinemasının da aynen Türk dizilerinde olduğu gibi dünya seyircisi ile buluşmasına önayak olacağına, ülkemizin ve Türk sinemasının tanıtımına büyük katkı sağlayacağına kalpten inanıyoruz. Ayrıca bu özel anlaşma ile filmimizi dünyanın her yerinde yaşayan sinema seyircisine ve yurttaşlarımıza izletme imkanı bulduğumuz için sevinçli ve gururluyuz. Netflix ile yaptığımız anlaşma sadece "Organize İşler Sazan Sarmalı" filmimiz için geçerlidir ve diğer BKM filmleri yalnızca sinemalarda gösterime girecektir."

GZT Hayat Kategorisi’nde Editör olarak görev yapıyor. Ömer’e omer.cinar@pirimedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.