En lezzetli 7 yöresel yemek

ADİLE TOPÇU LOKMA 1 DAKİKADA OKUNUR

Bugün birbirinden lezzetli ve birbirinden güzel 7 yöresel yemeği mercek altına aldık. Bu yöresel lezzetlerin hangileri olduğunu Albayrak Medya Grubu bünyesinde bulunan, uzun yıllar 'Lokma | Portakal Ağacı'ndan' ismiyle çıkarılan yemek dergisi Lokma'nın sitesinden aldık. Çünkü Lokma artık dijitalde. Takip etmeniz ve incelemeniz için yemeklerin altına linki bırakıyoruz.

Günümüzde aceleden, koşturmadan doğru düzgün yemek yemeye vakit bulamıyoruz. Bu yüzden kolay olan şeylere yöneliyoruz. Yöresel yemek tarifleri ilgi alnımıza girmiyor. Ancak hepsi birbirinden özel ve lezzetli olan bu yemek tariflerinin yapımı oldukça kolay.

İşte biz de engin tarif menüsü ve dijital, görsel medyanın tüm olanaklarını takipçilerine sunuyor olması açısından Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan Lokma'dan 7 özel yöresel yemeği sizin için derledik.

0. Karalahana Sarması

Karadeniz mutfağının bize en büyük armağanı: Karalahana Sarması.  Tazecik karalahana yapraklarını özenle haşlıyoruz ve kıymalı olarak iç malzemelerini hazırlıyoruz. Sonra minik minik sarıyoruz. Sıcak sıcak servis tabağına aldığımız lahanaların yanına biraz yoğurt ekleyip hemen ağzımıza atıyoruz. 

Tarif için:

https://www.gzt.com/lokma/karalahana-sarmasi-30333

0. Sömelek Köftesi


Maraş mutfağında köfteler büyük yer kaplıyor.

Çeşit çeşit köfteleri yemelere doyamıyor insan. Yapması biraz zahmetli olsa da, bu köftelerin damaklarda bıraktığı tat unutulmuyor. Yöre halkının hemen hemen hepsinin evinde pişen yemeklerden birisidir. 

Tarif için:https://www.gzt.com/lokma/somelek-koftesi-28123

0. İslam Köftesi

Urfa'nın geleneksel ve vazgeçilmez lezzetlerinden olan bu köfteyi hep beraber hazırlıyoruz. Yapmanız gereken tek şey verilen aşamaları takip etmek. Pek çok farklı isimde karşınıza çıkabilecek olan bu köfte, aslında biraz içli köfteye benziyor. Görünüşü bile karnımızın acıkması için yetiyor. 

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/islam-koftesi-30313

0. Ciğer Kebabı

Urfa mutfağının olmazsa olmazı ciğer kebabı hem de dışarıda yediklerinizin aynısı. Bilindiği gibi Urfalılar günün her saati tüketiyor bu ciğeri. Üstelik birçok faydası bulunuyor. 

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/ciger-kebabi-29299

0. Kesme Çorba

İster çorba olarak, ister ana yemek olarak servis edebileceğiniz en doyurucu çorbalardan olan kesme çorba, içerisindeki mercimek dolayısıyla protein açısından çok zengindir. Her öğünde tüketilebilecek sağlıklı bir çorbadır. Diyet yapan kişiler için erişte miktarı göz önünde bulundurularak tüketilmesi tavsiye edilir.

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/kesme-corba-27104

0. Cırgındış


Maraşa göçmüş Çeçenler sayesinde o yörede yaygınlaşan bu yemek aslında bir Çeçen yemeği. Özel bir şekil verilen, mantı hamuruna benzer bir hamur ve tavuk ana malzemeleridir. Yanında ise tavuk suyu ve salçayla tatlandırılan soslar ikram ediliyor. 

Tarif için:https://www.gzt.com/lokma/cirgindis-29196

0. Maraş Paçası

Doğal antibiyotik de denen paça çorbasını, farklı bir şekilde yapıyorlarmış Maraş mutfağında. Acısı ve sarımsağı bol bu tarif için çok malzeme de gerekmiyor. İçleri ısıtacak bir çorbaya kim hayır diyebilir ki?

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/maras-pacasi-29241

A ADİLE TOPÇU Pirimedya