Netflix bombayı patlattı: Nobel ödüllü kitap dizi oluyor

ÖMER FURKAN ÇINAR GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Netflix, yaptığı açıklamayla birlikte Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez'in Yüzyıllık Yalnızlık adlı kitabının, Kolombiya'da çekilecek ve İspanyolca olacak bir uyarlama dizi olarak yayınlanacağını duyurdu.

Dünyanın en büyük dijital yayın platformu olan Netflix, yayın haklarını aldığı 'Yüzyıllık Yalnızlık' adlı romanı, dizi olarak Netflix aboneleri ile buluşturmaya hazırlanıyor. İlk baskısı1967 yılında piyasaya çıkan ve Nobel ödüllü Kolombiyalı gazeteci-yazar GabrielGarcia Marquez tarafından yazılan Yüzyıllık Yalnızlık kitabı, bugüne kadar dünya genelinde 50 milyonun üzerinde satmayı başarmıştı.

Netflix, Türkiye fiyatlarına zam yaptı
Teknoloji

One Hundred Years of Solitude adı ile Netflix abonelerinin beğenisine sunulacak olan dizinin anadili, İspanyolca olacak. Ayrıca dizinin büyük bir bölümü, uyarlandığı kitabın yazarı olan Marquez’in anavatanı Kolombiya’da çekilecek. Dizinin baş yapımcıları ise Marquez’in oğulları olan Rodrigo Garcia ve Gonzalo Garcia Barcha olacak. Dolayısı ile One Hundred Years of Solitude’ın Kolombiya’nın bağrından kopup geleceğini söyleyebiliriz.

García Márquez, beğeni toplamış kurgusal olmayan çalışmalar ve kısa hikayeler yazdı.

Netflix'in yakın zamanda Türkiye için yapacağı 3 proje
Hayat

Rodrigo Garcia, bu zamana kadar kitabı filme uyarlamak için pek çok teklif aldıklarını dile getirirken, böylesine dolu dolu bir kitabın, bir filme sığdıralamayacağını, ayrıca uyarlamanın İspanyolca olmaması halinde anlamını yitireceğini dile getirirken, Netflix tercihi ile ilgili şu şekilde konuştu;

  • “Yabancı dildeki dizi ve filmleri dünya çapındaki izleyicilerle buluşturma konusundaki başarısı düşünüldüğünde zamanlama daha iyi olamazdı. Bu macerada Netlix'i ve film yapımcılarını heyecanla destekliyoruz, son halini görmek için de sabırsızlanıyoruz.”

Gabriel García Márquez'in 50 milyondan fazla satan eseri 'Yüzyıllık Yalnlızlık'

Büyülü gerçekçiliğin edebiyat dünyasındaki en önemli temsilcilerinden olan Gabriel Garcia Marquez, 2014 yılında yaşamını yitirdi. Nobel ödüllü yazarın en önemli eserlerinden biri olarak görülen Yüzyıllık Yalnızlık, José Arcadio Buendía'nın gördüğü bir düş sonrası nehir kenarında Macondo adından bir kasaba kurmasıyla başlıyor ve Buendia ailesinin yedi nesle yayılan hikâyesini anlatıyor.

REKLAM

SİSTEM | Netflix vs Sinema
Sinema dünyası, Organize İşler 2 Sazan Sarmalı'nın Netflix'te yayınlanmasıyla sarsıldı. Biz de bu hafta Sistem'de Netflix'i işledik. Netflix Türkiye, Ortadoğu ve Afrika İletişim Müdürü Artanç Savaş'dan görüş aldık. Aynı zamanda yapımcılar, sinemaseverler ve Netflix kullancıları ile de röportajlar yaptık.


GZT Hayat Kategorisi’nde Editör olarak görev yapıyor. Ömer’e omer.cinar@pirimedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.