👩‍🎓👨‍🎓 Elon Musk: Tesla'da çalışmak için üniversite bitirmenize gerek yok

HABER MASASI GZT 2 DAKİKADA OKUNUR

Teknolojinin dahi çocuğu Elon Musk Tesla'da işe başlamak için ünivesite diploması şartı aramadığını bir kez daha yineledi. Musk, Twitter'dan takipçisinin yöneltmiş olduğu soruya cevap verdi. SpaceX ve Tesla'nın yöneticisi daha önce verdiği röportajda diplomadan çok becerilerin önemini vurgulamıştı.

SpaceX ve Tesla gibi büyük şirketleri yöneten Elon Musk, dünyanın en başarılı iş adamları arasında gösteriliyor. Twitter'da takipçileriyle sürekli etkileşim halinde olan Musk, zaman zaman gelen soruları yanıtlamayı da ihmal etmiyor.

Alec Palm adında bir Twitter kullanıcısı; Elon Musk'a gönderdiği tweette, 'Hâlâ üniversite diploması istemiyor musunuz?' şeklinde bir soru yöneltti. Elon Musk ise gelen soruya, 'evet' yanıtını verdi.

Diplomadan çok beceriler önemli

Elon Musk, 2014 yılında Alman Auto Build ile yaptığı röportajda, büyük bir teknoloji firmasında çalışmak için üniversite diplomasına ihtiyaç olmadığını, becerilerin diplomada daha önemli olduğunu belirterek şu ifadelere yer vermişti:

''Eğer birisi büyük bir üniversiteden mezun olduysa, bu onun harika şeyler yapabileceğinin bir göstergesi olabilir. Ancak her zaman durum böyle değil.

Bill Gates, Larry Ellison veya Steve Jobs gibi insanlara bakarsanız, üniversite mezunu olmadıklarını görürsünüz. Ancak bu insanları işe alma şansınız olsaydı, bir saniye bile düşünmezdiniz.''

Tim Cook'ta Elon Musk ile aynı fikirde

Büyük şirketler için üniversite diplomasının gerekli olmadığını düşünen tek kişi Elon Musk değil. Geçtiğimiz mayıs ayında Tim Cook, insanların iyi bir yazılımcı olabilmek için 4 yıllık bir üniversite bitirmelerine gerek olmadığını açıklamıştı.

 • Elon Musk kimdir?
 • Elon Musk, Güney Afrikalı bir baba ve Kanadalı bir annenin oğludur. Girişimci, mucit ve yatırımcı olan Elon Musk, dünyamızın geleceğini ilgilendiren önemli konularda projeler üretmektedir. Kendi kendine yazılım öğrenen ve 12 yaşındayken Blaster adındaki uzay oyununu 500 $’a satan Musk; işletme, fizik ve ekonomi alanlarında eğitim almıştır.
 • Elon Musk’ın en çok ilham aldığı yenilikçiler; Edison, Tesla, Steve Jobs, Bill Gates ve Walt Disney’dir. Bu isimlerden ilham alan Musk’a göre dünyamızın geleceğini en çok ilgilendiren konular uzay, temiz enerji ve internettir. Elon Musk, çalışmalarını bu alanlarda yürütmektedir. Türkiye ziyaretinde büyük bir ilgiyle karşılanan başarılı girişimcinin kurduğu girişimler şu şekilde:
 • Zip2
 • Elon Musk’ın ilk projesidir. Bu projeye 1995 yılında kardeşi Kimbal ile babalarından aldıkları 28.000 $’la başlamışlardır. Projenin amacı gazeteler için internet üzerinden erişilebilecek bir şehir rehberi sitesi kurmaktı. New York Times ve Chicago Tribune gibi önemli gazetelerle anlaşma yapan şirket daha sonra satıldı.
 • X.com ve Paypal
 • Elon Musk Zip2 satışından elde edilen gelirle finansal servis sağlayıcı X.com’u kurdu. X.com ve Confinity birleşerek Paypal adını aldı. Dünyanın en çok kullanılan ödeme aracı firmalarından biri olan Paypaş, 165 milyon dolara satıldı ve Musk’a bir servet kazandırdı.
 • SpaceX
 • Elon Musk SpaceX’i Paypal satışından kazandığı 100 milyon dolarlık bir sermayeyle kurdu. Firma, özel sermaye ile Dünya yörüngesine uydu yollayan ilk firma olma başarısını kazandı.
 • SpaceX 2008 yılında NASA ile ortaklık yaptı. 2015 yılında ilk kez dikey bir şekilde inebilen roket tasarlandı. Elon Musk 2016 yılının Eylül ayında, Mars’ta koloni kurma planlarını paylaştı. SpaceX’in Mars’ta koloni kurma çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.
 • Tesla
 • 2003 yılında kurulan Tesla, Elon Musk’ın yatırımından sonra hızla büyümeye başladı. Tesla’da hem elektrikli araba üretiliyor hem de şeffaf görünümlü güneş panelleri satışa sunuluyor. Tesla’nın çalışmaları elektrikli tırların da üretilmesini hızlandırıyor.

Elon Musk, Starship uçuşunun 2-3 ay uzakta olduğunu söyledi
Jurnal.ist

Elon Musk: Tesla ve SpaceX iflas ederse ben de iflas ederim
Jurnal.ist

Eski Tesla yöneticileri Elon Musk'ı anlatıyor: "Gerçekçi olmayan hedefler koyabilir"
Jurnal.ist