💨İstanbul'da fırtına alarmı:🌪️ Meteoroloji'nin ardından bir uyarı da AKOM'dan geldi

HABER MASASI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı AKOM’dan gelen uyarılarla İstanbul’da esen rüzgârın öğleden sonra fırtınaya dönüşmesi bekleniyor. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması tavsiye ediliyor. Fırtına nedeniyle sıcaklıklar ölçülenden 4°C daha soğuk hissedilecek.

İBB'den yapılan açıklamaya göre, İstanbul’da halihazırda kuzeyli yönlerden aralıklarla fırtına şeklinde (40-65km/s) esen rüzgârın öğle saatlerinden itibaren şiddetini arttırarak Salı (Yarın) sabah saatlerine kadar kuvvetli fırtına şeklinde (50-80km/s) etkili olması bekleniyor.

Fırtırna nedeni ile 4°C soğuk hissedilecek

Özellikle gece saatlerinde 5°C’ler civarına gerilemesi beklenen sıcaklıkların fırtına nedeni ile ölçülenden 4°C daha soğuk hissedileceği evsiz ve sokakta kalan vatandaşlar için donma tehlikesi oluşturabileceği tahmin ediliyor.

Olumsuzluklara karşı tedbirli olunmalı

Uzmanlar, soğuk hava ve fırtına nedeniyle yaşanması muhtemel olumsuzluklara karşı (donma, kara, deniz ve hava ulaşımında aksamalar, ağaç devrilmesi, tabela ve çatı uçması, vb.) tedbirli olunmasını tavsiye ediyor. Öte yandan; İBB sokakta yaşayan erkekleri Esenyurt İBB Eğitim Merkezi'ndeki misafirhanede, kadınları ise İBB Kayışdağı Darülaceze Merkezi'nde ağırlamaya devam ediyor. Bu merkezlerde sokakta yaşayan kişilere sağlık, temizlik güvenlik ve yemek hizmetleri veriliyor.

Evsizleri görenler 153 ve 112'ye bildirebilirler

Kış boyunca devam edecek olan bu uygulama kapsamında, sokakta görülen evsizlerin durumları “153 İBB Beyaz Masa" hattına, 112 Hızır Acil’e veya yakınlarındaki emniyet güçleri ile zabıta ekiplerine bildirmeleri rica ediliyor. İBB Zabıtası da gelen ihbarları değerlendirerek sokaklardan evsiz vatandaşları toplamaya başladı.

Meteoroloji uyardı:🌨️Kar,☔ sağanak yağış ve 💨fırtınaya dikkat
Jurnal.ist